Anasayfa Haberler Genel Haberler Mavi Vatan için yerli göz: AHTAPOT-S sözleşmesi

Mavi Vatan için yerli göz: AHTAPOT-S sözleşmesi

0

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak üzere Milli Savunma Bakanlığı ile ASELSAN arasında Denizgözü AHTAPOT-S Elektro-Optik Keşif ve Gözetleme Sistemi tedarikine yönelik bir sözleşme imzalandı.

54,5 milyon USD tutarındaki sözleşme ile; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki gemilerin Denizgözü AHTAPOT-SSisteminin sahip olduğu yüksek elektro-optik yetenekler sayesinde hem gündüz hem gece gözetleme ve hedef konumlama kabiliyetleri arttırılmış olacak.

Denizgözü AHTAPOT-S

Denizgözü AHTAPOT-S Sistemi, ASELSAN tarafından tasarlanmış olan Denizgözü AHTAPOT Sisteminin geliştirilmiş ve ilave yetenekler ile donatılmış yeni nesil versiyonu olup denizp latformlarına özel tasarımı sayesinde üzerinde yer aldığı platformların tüm elektrooptik ihtiyaçlarını karşılayabilecek bütünlükte bir sistem çözümü olarak öne çıkıyor.

Denizgözü AHTAPOT-S Elektro-Optik Sensör Sistemi, birbirinden farklı gelişmiş teknolojileri kullanmakta olan algılayıcıları kolay idame edilebilir dağıtık bir yapı içerisinde sunuyor. Sistem; orta dalga boyunda (MWIR) çalışan bir termal görüntüleme sistemi, full HD renkli gündüz görüş kamerası, kısa dalga boyunda (SWIR) çalışan bir termal görüntüleme sistemi ve lazer mesafe ölçer birimlerini kapsıyor. Denizgözü AHTAPOT-S, geniş bir menzil aralığında hedefin belirlenmesi (tespit, teşhis, tanıma) ile ilgili gereksinimleri karşılıyor.

Kullanıcı, yüksek performanslı termal görüntüleme sistemindeki sürekli optik büyütme, hassas jiroskopik stabilizasyon ve tek tuşla otomatik odaklama yetenekleri sayesinde sistemin sahip olduğu elektro-optik yetenekleri 7/24 keşif ve gözetleme amaçlı kullanabilme avantajına sahip oluyor. Yüksek çözünürlüklü sayısal video çıkışları da kristal berraklığında bir görsel performans sergileyerek kullanıcıya en iyi çevresel farkındalığı sağlıyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 22 adet tankı imha etti

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 22 adet tank ve diğer zırhlı araçların imha edildiğini …