Anasayfa Haberler MBDA ve Lockheed Martin’den Almanya’ya Hava Savunma Sistemi Teklifi

MBDA ve Lockheed Martin’den Almanya’ya Hava Savunma Sistemi Teklifi

0

MBDA Deutschland ve Lockheed Martin ortak girişimi olan TLVS (Tactical Air Defense System, Taktik Hava Savunma Sistemi) teklif sahipleri konsorsiyumu, Almanya’nın gelecekteki Entegre Hava ve Füze Savunması (IAMD) sistemini geliştirmek, test etmek ve sunmak için teklifini Alman BAAINBw’ye (Bundeswehr Teçhizat, Bilişim, Teknoloji ve Hizmet İçi Destek Federal Ofisi) sundu.

İhale, sahadaki çok görevli bir sistemin geliştirilmesi, entegrasyonu, test edilmesi ve teslimatını içeren etkili dört aşamalı bir yaklaşım önermektedir. Alan ünitesi, MEADS programının ve bilinen tüm sistemlerin ötesinde yeni özellikler ve önemli performans geliştirmeleri sağlayacaktır.

TLVS ortak girişiminin genel müdürü Dietmar Thelen, “Başlıklara kısa bir bakış, son beş yılda olumsuz tehditlerde ciddi gelişmeler olduğunu gösteriyor ve bugün bu tehditlerin muhtemelen artmaya devam edeceği bir ortamda faaliyet gösteriyoruz. Almanya, ortaya çıkan tehditle birlikte büyüyebilecek geleceğe dönük bir çözüme ihtiyaç duyuyor” açıklamasında bulundu.

TLVS Sistemi

MEADS Füze Fırlatışı

TLVS sistemi, Almanya’nın elinde bulunan eski Patriot bataryalarını değiştirmek için tasarlanmaktadır. TLVS sistemi daha geniş bir tehdit yelpazesinden koruma, müşterek çalışma kabiliyeti, veri birleştirme ve siber esnekliği destekleyen yeni bir iletişim sistemi ile koruma sağlayacak.

TLVS, 360 derecelik tam kapsamlı kapsama alanı olan orta ve kısa menzilli tehditler de dahil olmak üzere birden fazla tehdit setini aynı anda tespit edebilen, izleyebilen ve yakalayabilen ilk entegre hava ve füze savunma sistemi olacak.

TLVS teklifi, MBDA Deutschland ve Lockheed Martin arasındaki uzun zamandır devam eden ortaklıkta yeni bir bölümün başlangıcını temsil ediyor.

Entegre tak ve çalıştır arayüzü ile TLVS, dünyadaki en gelişmiş, 360° Entegre Hava ve Füze Savunma sistemi olmak üzere geliştirilmektedir. Gelişmekte olan tehditlere göre göreve uyarlanmış yetenekler kullanarak uyum sağlama yeteneğine sahip tek sistemdir. TLVS, Almanya’nın savunma kabiliyetlerini dönüştürecek ve komşu ülkelerin önümüzdeki yıllarda süregelen küresel tehditlere nasıl hitap ettiğini belirleyen önemli bir emsal teşkil edecek.

TLVS sistemi, Patriot sisteminde kullanılan hit to kill özellikli (harp başlığı bulunmayan kafa kafaya çarpışarak yok etme yöntemi) en gelişmiş füzelerden PAC-3 MSE füzesini kullanmaktadır. IRIS-T füzelerini de kullanabilen TLVS 360 derece arama ve güdüm kabiliyeti ile Patriot sisteminden ayrılmaktadır.

İlgini Çelebilir!

“Türk Askerinin Pençesi” Barış Pınarı Harekatı | 7. Gün

Türkiye’nin sınırındaki terör koridoruna karşı kendini savunmak için başlattığı Barış Pına…