Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Kement projesinde saha kabul testleri de tamamlandı

Kement projesinde saha kabul testleri de tamamlandı

0

Meteksan Savunma, Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2013 yılının sonunda imzaladığı KEMENT projesinde Saha Kabulü kapsamında gerçekleştirilen testleri başarı ile tamamlandı.

Seyir füzelerimizin taarruz gücünü, bekasını ve elastikiyetini arttırmayı, hava-hava ve hava-yer sistemleri arasında ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin geliştirilmesini amaçlayan KEMENT Projesi’nde Saha Kabulü kapsamında gerçekleştirilen testler başarı ile tamamlandı.

Meteksan Savunma tarafından yürütülen ve 1’inci Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü, TÜBİTAK BİLGEM, TÜBİTAK SAGE, ROKETSAN ve MilSOFT’un alt yüklenici olarak görev aldığı projede, Meteksan Savunma’nın yoğun çalışmaları ile projenin Saha Kabulü kapsamında gerçekleştirilen testler görüntü aktarımı ve platformlar arası haberleşme proje isterlerinin de üzerinde başarı ile gerçekleştirildi ve Proje Kapanış Toplantısı yapıldı.

KEMENT projesi kapsamında geliştirilen ve ağ yapısında çalışan taktik veri bağı terminallerinin öncelikli olarak seyir füzelerinde ve F-16 uçaklarında kullanılması planlanıyor. Projenin tamamlanmasının ardından ise KEMENT taktik veri bağı terminalleri, uzun mesafeden, elektronik harbe dayanıklı, yüksek hızlı taktik veri haberleşme ihtiyacı duyulan pek çok uygulama ve platformda kullanılabilecek bir yapıda olacak.

TSK’nın harekât yapma kabiliyeti ve etkinliğini artıracak Milli Taktik Veri Bağının altyapısının oluşturulması hedefi ile başlayan KEMENT projesinde özgün, güvenilir, zorlu görev koşullarına dayanıklı KEMENT terminalleri artık TSK unsurlarına entegre edilmeye hazır.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Endonezya MV-22 Osprey alımı düşünmüyor

Endonezya Savunma Bakanlığı Genel Sekreteri 8 Temmuz’da Endonezya’nın MV-22 Os…