Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Meteksan Savunma denizaltılar için milli intersept pasif sonar (IPS) üretti

Meteksan Savunma denizaltılar için milli intersept pasif sonar (IPS) üretti

0

İntersept Kerteriz ve Mesafe Tespit Sonarı Geliştirme Projesi

Denizaltılar için sadece kerteriz, kerteriz ve mesafe tespiti yapabilen iki farklı intersept sonarının milli imkânlarla tasarlanması ve üretilmesi maksadıyla başlatılan “İntersept Kerteriz ve Mesafe Tespit Sonarı Geliştirme Projesi”, TÜBİTAK BİLGEM ve Meteksan Savunma Sanayii AŞ. Arasında imzalanan TÜBİTAK SAVTAG proje sözleşmesi çerçevesinde yürütülmekte.

Söz konusu sözleşme kapsamında 1-100 kHz bandında görev yapacak akustik alıcı dizinleri, ön elektronik birimleri, gerçek zamanlı sinyal işleme yazılımlarına haiz gemi içi birimleri tasarlanarak üretildi. Üretilen İntersept Pasif Sonar sistemi ilk kez IDEF 2019 fuarında Meteksan Savunma standında sergilendi.

Yenilikçi ve Özgün Teknoloji

İntersept Pasif Sonar (Intercept Passive Sonar – IPS), tespit ve değerleme sonuçlarının sergilenmesi ve kullanıcı girişlerinin sağlanması maksadıyla kendi kullanıcı operatör konsoluna sahip. IPS Sistemi, kendi akustik birimine ilave olarak denizaltıda mevcut akustik sensör dizini ile entegre çalışabilmekte; her iki sonar dizininden aynı anda gerçek zamanlı olarak veri akışını, analizini ve sergilemesini sürekli olarak yapabilmekte.

IPS, Uluslararası alanda kritik virajlardan geçmekte olan ülkemiz için olmazsa olmaz ve topyekûn amacımız olan milli ve yerli tasarım ve üretim hedefleri doğrultusunda başından sonuna tamamen yerli tasarıma ve üretime sahip. Yenilikçi ve özgün teknolojisi sayesinde muadillerine göre çok daha hassas, arayüz tasarımı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ile uyum ve koordinasyon içinde tasarlanmış, operatör dostu bir arayüze sahip ulusal denizaltı intersept pasif sonarı, bir denizaltımıza entegre edildi. Proje ile hızlı, etkin ve milli servis desteği sağlanabilen milli tasarıma sahip bir sonar sistemi geliştirilmiş; önemli miktarda döviz tasarrufu sağlanmış oldu.

IPS Konsol

Projede elde edilen bilgi birikimi ve tecrübe, METEKSAN’ın İntersept Tespit ve Mesafe Kestirim Sonarı (Intercept Detection and Ranging Sonar – IDRS) geliştirilmesi projesi ve gelecekte başlatılması olası benzeri modernizasyon projelerinde kullanılabilecek. Suüstü ve/veya sualtı muharip platformlarının milli sistemlerle donatılması, gerek bu platformların bekası gerekse ömür devri lojistik desteği için kritik öneme sahip.

Meteksan Savunma, sualtı akustiği alanında yaptığı ileri teknoloji yatırımlar ve sektör paydaşlarıyla koordine ve uyum içinde gerçekleştirdiği çalışmalarla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın harekât ihtiyaçları doğrultusunda sistemler geliştirmekten, Türk Silahlı Kuvvetlerinin modernizasyon ve gelişimine katkıda bulunmaktan büyük gurur duyduğunu vurguluyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Donanması’nın USS Zumwalt destroyeri ilk atış testini tamamladı

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Zumwalt sınıfı destroyerlerin ilki olan USS Zumwalt te…