Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya “sorunlu” Pantsir’leri değiştirmek istiyor

Rusya “sorunlu” Pantsir’leri değiştirmek istiyor

0

Rusya Silahlı Kuvvetleri “sorunlu” Pantsir’in yerini alacak daha gelişmiş ve uygun maliyetli bir hava savunma sistemi arıyor.

Defence-Blog’un aktardığına göre anonimlik koşuluyla konuşan Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, Rus Ordusu ve Donanması Pantsir sisteminden memnun değil ve mutlak yeni hava savunma sistemleri arıyor. Ordu için, Pantsir hava savunma sistemi çok ağır, karmaşık ve olası tehditlerin çoğuna karşı korunmada etkili olmadığını kanıtladı. Kıyı bölgesindeki ve limanlardaki gemileri korumak için, Pantsir’in deniz versiyonu da çok pahalı hale geldi ve çok etkili değil.

Pantsir S1’de 15 metre-15 kilometre irtifadaki, 1.2-20 kilometre mesafedeki hava hedeflerini imha etme kapasitesine sahip 12 adet 57E6E füzesi ve 2 adet 30 mm A38M uçaksavar topu bulunuyor. Suriye’deki gerçek bir operasyon sırasında, askeri ve endüstriyel tesislerin uçaklara, helikopterlere, hassas mühimmatlara, seyir füzelerine ve İHA’lara karşı hava savunma noktası sağlamak ve hava savunma birimlerine ek koruma sağlamak üzere tasarlanan sistemde son derece düşük aralıklarda kullanılan hassas mühimmatlara karşı bir dizi teknik hata ortaya çıktı. Dahası, Pantsir-S1 hava savunma sistemi Suriye’deki bir İsrail hava saldırısı sırasında doğrudan bir darbe aldı.

İsrail Pantsir-S1’i Vurdu

21 Ocak’ta İsrail ordusu, gelişmiş Pantsir-S1 hava savunma sistemi de dahil olmak üzere, Şam çevresindeki İran ve Suriye hedeflerini vurduğunu söyledi. İsrail saldırı sonrası Suriye’ye ait hava savunma bataryalarının hedef alındığını açıkladı ve Pantsir-S1 sisteminin vurulduğunu gösteren görüntüler yayınladı.

Bu görüntüler, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Pantsir-S1 sistemini hedef aldığı ilk durum değil. 10 Mayıs 2018’de İsrail savaş uçakları Suriye’de Rus yapımı Pantsir-S1 sistemi de dahil olmak üzere birçok askeri hedefe saldırdı.

Hava savunma sisteminin radarı, dronlar ve hassas mühimmatlar gibi küçük boyutlu hedeflerin edinilmesine ve izlenmesine ayak uyduramaz. Rusya’nın Suriye’nin Lazkiye kentinde bulunan üssüne çok sayıda drone ile yapılan saldırılarda Pantsir sisteminin 30mm topu ile karşı koyulmaya çalışılmıştı.

Şu anda, en son elektronik, radar ve yeni füzelerle birlikte, Rusya Hava Kuvvetleri için Pantsir-SM adlı yeni gelişmiş sürüm geliştirilmeye çalışılıyor. İddialara göre “sorunlu” sistemler yurt dışına ucuza satılarak mevcut proje finanse ediliyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Hindistan’dan 265.2 milyar dolarlık yerli üretim planı

Hindistan hükûmeti 265.2 milyar Amerikan dolarlı tutarında ekonomik paketi kapsamında kend…