Anasayfa Haberler Genel Haberler Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi

Milli Güvenlik Kurulu toplantısı sona erdi

0

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 6 saat sürdü. Toplantı sonrası yapılan basın açıklaması şu şekilde:

MİLLÎ GÜVENLİK KURULU, 30 Temmuz 2019 TARİHİNDE TÜRKİYE CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN BAŞKANLIĞINDA TOPLANMIŞTIR.

TOPLANTIDA;

1. ÜLKEMİZİN GÜVENLİĞİNİ YAKINDAN İLGİLENDİREN ÖNEMLİ İÇ VE DIŞ GELİŞMELER ELE ALINARAK, MİLLÎ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ İLE BEKAMIZI TEHDİT EDEN PKK/PYD-YPG, DEAŞ VE FETÖ BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI YURT İÇİNDE VE YURT DIŞINDA AZİM VE KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLEN MÜCADELE HAKKINDA KURUL’A BİLGİ SUNULMUŞ VE KONU BÜTÜN BOYUTLARIYLA MÜZAKERE EDİLMİŞTİR.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜNE KARŞI IRAK’IN KUZEYİNDE “PENÇE-1 VE PENÇE-2 HAREKÂTLARI”NIN BAŞARIYLA YÜRÜTÜLDÜĞÜ, OPERASYON YAPILAN BÖLGELER TAMAMEN TEMİZLENENE KADAR TERÖRLE MÜCADELE HAREKÂTLARIMIZIN DEVAM EDECEĞİ ÖNEMLE VURGULANMIŞTIR.

TÜRKİYE’NİN ERBİL BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA GÖREVLİ BİR DİPLOMATIMIZIN ŞEHİT OLDUĞU MENFUR SALDIRI SERT ŞEKİLDE KINANMIŞ,  EYLEMİN ARKA PLANININ AYDINLATILMASI VE SORUMLULARI HAKKINDA GEREĞİNİN YAPILMASI HUSUSUNDAKİ ÇALIŞMALARIN SONUNA KADAR YAKINDAN TAKİP EDİLECEĞİ KAYDEDİLMİŞTİR.

2. ÇOCUKLARI ZORLA SİLAHLANDIRARAK TERÖR EYLEMLERİNE ALET EDEN PKK/PYD-YPG’NİN BAHSE KONU SUÇLARI UZUN SÜREDİR İŞLEMEKTE OLDUĞU BİLİNMESİNE RAĞMEN, BAZI ÜLKELERCE HALEN MÜTTEFİK OLARAK GÖRÜLEREK, EĞİTİM VE TEÇHİZAT DÂHİL, ASKERÎ VE SİYASİ AÇIDAN DESTEKLENMESİNİN KABUL EDİLEMEZ OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.

PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SURİYE UZANTISI OLAN PYD-YPG’NİN SÖZDE YÖNETİCİLERİ BAŞTA OLMAK ÜZERE BAZI TERÖRİSTLERİN KIRMIZI BÜLTENDEN ÇIKARTILMASININ, FETÖ ÜYESİ BAZI TERÖRİSTLERİN İSE KIRMIZI BÜLTENE ALINMAMASININ KÜRESEL ÖLÇEKTEKİ TERÖRLE MÜCADELEYE VE İNTERPOL’ÜN KURULUŞ GAYESİNE BÜYÜK ZARAR VERDİĞİ DEĞERLENDİRİLMİŞTİR.

3. SURİYE SINIRIMIZ BOYUNCA OLUŞAN OTORİTE BOŞLUĞUNUN ÜLKEMİZE YÖNELİK TEHDİTLERİ ARTIRMASI SEBEBİYLE, SINIR GÜVENLİĞİMİZ ÇERÇEVESİNDE, BÖLGENİN TÜM TERÖR UNSURLARINDAN TEMİZLENECEĞİ VE BÜTÜN GÜCÜMÜZLE BİR “BARIŞ KORİDORU”NUN İNŞASI İÇİN GAYRET SARFEDİLECEĞİ HUSUSUNDAKİ KARARLILIĞIMIZ TEYİT EDİLMİŞTİR.

4. TÜRKİYE’NİN STRATEJİK ORTAKLIK, SAVUNMA VE GÜVENLİK İŞ BİRLİĞİ KONUSUNDAKİ HASSASİYETİ VE BEKLENTİLERİ DİLE GETİRİLMİŞ;  NATO ANTLAŞMASI İLE İKİLİ ANLAŞMALARIN RUHUNA UYGUN OLARAK, ÜLKEMİZİN ULUSLARARASI HUKUK VE AHDE VEFA İLKESİ ÇERÇEVESİNDE TAAHHÜTLERİNE VE SORUMLULUKLARINA RİAYET ETTİĞİ, MÜTTEFİKLERİMİZDEN DE AYNI HASSASİYETİN BEKLENDİĞİ İFADE EDİLMİŞTİR.

5. DOĞU AKDENİZ’DEKİ ULUSLARARASI HUKUKTAN KAYNAKLANAN HAK VE MENFAATLERİMİZ İLE KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN HAK VE MENFAATLERİNİN KORUNMASINA YÖNELİK BÖLGE BARIŞI VE İSTİKRARINI ESAS ALAN, İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞİMİNE KATKIDA BULUNAN, KARARLI VE İLKELİ TUTUMUMUZUN SÜRDÜRÜLMESİNİN HAYATİ ÖNEM ARZ ETTİĞİ KAYDEDİLMİŞTİR.

KAMUOYUNUN BİLGİSİNE SAYGIYLA SUNULUR.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

İlgini Çelebilir!

Rus ordusuna S-350 Vityaz hava savunma sistemi teslimatı

Rus Almaz-Antey firması tarafından Rus birliklerine geliştirilmiş S-350 “Vityaz̶…