Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Mısır ABD’den 1000 tane daha MRAP almaya çalışıyor

Mısır ABD’den 1000 tane daha MRAP almaya çalışıyor

0

Mısır Hükumeti, ABD Ordusu Güvenlik Yardımı Komutanlığın (USASAC)’dan 1000 adet Mayına Dayanıklı Pusuya Karşı Korumalı (MRAP) araç ve ilgili ekipman talep etti.

Mısır Eylül 2015’den bu yana ABD Savunma Bakanlığı İhtiyaç Fazlası Savunma Malzemesi (Excess Defense Articles; EDA) hibe programı kapsamında 930 MRAP’ı ücretsiz aldı.

Son olarak 101 MRAP’ın sevkiyatı ile ADA Hibe Programı kullanılarak 930 adet MRAP’ı Mısır’a transfer etmek için yapılan Yabancı Askeri Satış (FMS) sözleşmesi tamamlandı. Hibe programı kapsamında MRAP’lar hiçbir ücret ödemeden Mısır hükumetine devredildi. Mısır, MRAP’ların Kaliforniya’daki Sierra Ordu Deposundan Mısır’a gönderilmesinden sorumlu.

Güvenlik Yardım Komutanlığı Ülke Program Müdürü Shawn Arrance’e göre, bu araçlar Mısır tarafından terörle mücadele etmek için kullanılacak ve iki ülke arasında çok çeşitli askeri işbirliği girişimlerinin bir parçası olacak. Satışın aynı zamanda ABD’nin ulusal çıkarlarını da desteklediğini, ülkenin ulusal egemenliğini ve bölgesel istikrarını savunmaya hazır olma duruşunu artırarak Mısır ordusunun yeteneklerini artırmaya devam ettiğini söyledi. Arrance Mısır’ın Eylül 2015’teki ilk talebinden sonra 1000 MRAP için daha FMS sürecini başlattığını açıkladı.

1000 MRAP paketi için çalışılıyor

Mısır Mayıs ayında İskenderiye’ye varan MRAP’ları onarım / yenileme için Kahire’deki bir askeri atölyeye götürülmek üzere trenlere yükledi.

USASAC personeli, 2015 yılında onaylanan 930 MRAP aracının talebini doldurmak için Mısır hükumeti ve Tank Otomotiv ve Silahlanma Komutanlığı Güvenlik Yardım Yönetim Müdürlüğü (TACOM SAMD) ile birlikte çalıştı.

“”USASAC ve TACOMA SAMD, tespit edilen ek bir 700 MRAP ve seçilecek bir 300 MRAP için daha paketi geliştirme çalışmaları yapıyor” dedi. “Biz Kasım ayında Mısır’a paketi sunmayı planlıyoruz.” dedi Arrance.

Aktarım, M1232 RG33L, M1233RG33L HAGA, M1237 RG33 Plus, M1220 Caiman ve M1230 Caiman Plus araçlarının yanı sıra MRAP Kurtarma Araçlarını içerir. Eğitim pakete dahil edilmiştir ve Mısır kara kuvvetlerinin ihtiyaç ve taleplerine göre devam etmekte ve programlanmakta.

Daha sonra Mısır, ek 1000 araç için anlaşmayı tamamlama teklifini kabul etmeli. 2.000 MRAP’ın toplam paket değerinin 120 milyon dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve…