Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri MPG firmasının “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı” araçları envantere girdi

MPG firmasının “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı” araçları envantere girdi

0

MPG Makine Prodüksiyon Grubu firması tarafından geliştirilen Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı (MKKKK) projesi kapsamında prototip tesliminin ardından seri üretim dönemindeki teslimatlara da başlandığı açıklandı.

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre; şimdiye kadar Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı projesi kapsamında 1 prototip + 4 seri üretim bandından çıkan araç teslim edildi. Böylece MKKKK araçları Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterine girerek aktif olarak kullanılmaya başlandı.

MPG İle İmzalanan Sözleşme

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılanması maksadıyla tedarik edilecek “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araçlar” projesi kapsamında MPG Makina Prodüksiyon Grubu Makina İmalat San. Tic. A.Ş. ile daha önce imzalanan toplam tutarı KDV hariç 4.580.000 ABD Doları olan alt yüklenicilik sözleşme bedeli 10.05.2019 tarihinde kesinleşen ilave sipariş sonucunda 13.312.000 ABD Doları’na (KDV hariç) ulaşmıştır.

Bu kapsamda toplam 29 adet araç teslim edilecek.

Zırhlı taşıyıcı platform olarak Seyit 8×8 kullanan MKKKK; kullanıcı mürettebata yüksek mayın ve balistik koruma sunan kurtarıcı araçta, pasif zırh koruması, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, KBRN koruma sistemlerinin yanı sıra RF karıştırıcı ve SARP UKSS de bulunmaktadır.

MPG tarafından Seyit 8×8 üzerine inşa edilen Mayına Karşı Korumalı Kurtarıcı Araç

***Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen  8X8, 10X10, 12X12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın manevra unsurlarının hareket kabiliyetini artırmak ve muharebe hizmet desteğini sağlamak üzere 8X8, 10X10, 12X12 tekerlek konfigürasyonuna sahip 476 araç tedarik edilmesi planlanıyor. (134 Tank Taşıyıcı Araç, 65 Konteyner Taşıyıcı ve 277 Kurtarıcı Araç)

İlgili haberlerimize göz atabilirsiniz,

Güvenlik güçlerine 5831 adet araç tedarik edilecek

Araç Özellikleri İçin

Seyit 8×8 Kurtarıcı Araç

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hollanda ordusu Bushmaster ZPT’ye elektronik harp kabiliyeti kazandırdı

Bushmaster zırhlı personel taşıyıcı, günümüz harp sahasının ihtiyaçlarından olan elektroni…