Anasayfa Haberler MPG firmasının ‘Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’sı kalifikasyon testlerini tamamlandı

MPG firmasının ‘Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’sı kalifikasyon testlerini tamamlandı

0

Tekerlekli araçların kurtarılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere MPG tarafından yerli imkanlarla üretilen ‘Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’ M4K’nın kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı.

MPG ile imzalanan sözleşme

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılanması maksadıyla tedarik edilecek “Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı Araçlar” projesi kapsamında MPG Makina Prodüksiyon Grubu Makina İmalat San. Tic. A.Ş. ile daha önce imzalanan toplam tutarı KDV hariç 4.580.000 USD olan alt yüklenicilik sözleşme bedeli 10.05.2019 tarihinde kesinleşen ilave sipariş sonucunda 13.312.000 USD (KDV hariç)’ye ulaşmıştır. Bu kapsamda toplam 29 adet araç teslim edilecek.

Kullanıcı mürettebata yüksek mayın ve balistik koruma sunan kurtarıcı araçta, pasif zırh koruması, yangın söndürme ve infilak bastırma sistemleri, KBRN koruma sistemlerinin yanı sıra RF karıştırıcı ve SARP UKSS de bulunmaktadır.

MPG tarafından Seyit 8×8 üzerine inşa edilen Mayına Karşı Korumalı Kurtarıcı Araç

***Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen  8X8, 10X10, 12X12 Tekerlekli Tank Taşıyıcı, Konteyner Taşıyıcı ve Kurtarıcı Araç Projesi kapsamında, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın manevra unsurlarının hareket kabiliyetini artırmak ve muharebe hizmet desteğini sağlamak üzere 8X8, 10X10, 12X12 tekerlek konfigürasyonuna sahip 476 araç tedarik edilmesi planlanıyor. (134 Tank Taşıyıcı Araç, 65 Konteyner Taşıyıcı ve 277 Kurtarıcı Araç)

Güvenlik güçlerine 5831 adet araç tedarik edilecek

 

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…