Anasayfa Haberler Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

0

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Lockheed Martin F-16V uçağında uçuş testine tabi tutuluyor. Basınç rüzgarı, kule ve kızak testleri dahil olmak üzere JHMCS II’nin güvenlik yeterlilik testinin tamamlanması öngörülüyor.

Bu uçuş testleri, uçağın ve alt sistemlerinin spesifikasyon performansı, güvenlik, güvenilirlik ve bakım kriterlerini karşıladığını gösteren kritik bir kilometre taşı olan F-16V müşterisine yönelik ABD Hava Kuvvetleri Askeri Uçuş Yayınının (MFR) bir parçası. JHMCS II, F-16V’ye entegre edilmiş ve test edilmiş tek kaska monteli göstergedir (HMD).

Joint Helmet Mounted Cueing System II Undergoes Flight TestingAboard F-16V
F16V için müşterek kaska monteli nişangah sistemi

JHMCS II, HMD’nin JHMCS ailesinin güçlü mirasından yararlanırken önemli yeni teknolojik gelişmeleri de bünyesinde barındırmaktadır. Gelişmiş silahlar, aviyonikler ve sensörler için son derece açık görsel işaretleme ve hedeflemeden tam olarak yararlanarak vizörle planlanılan semboloji, optik/atalet izleyici ve yukarı bakan retiküller içerir. Bir gündüz görüntüleme modülü ve modifiye F4949 Havacı Gece Görüş Gözlüğü’nü etkinleştiren bir gece modülü, tek elle uçuşta geçiş özelliği ile tüm uçuş koşullarında semboloji sağlar.

Elbit Systems of America Başkanı ve CEO’su Raanan Horowitz: “JHMCS II, ölümcüllüğü, görev etkinliğini ve pilot güvenliğini artırmak için tasarlandı. Kaska takılan ekranın geliştirilmiş ağırlık merkezi, boyundaki zorlanmayı azaltarak pilotun güvenliğini ve konforunu artırıyor” dedi.

JHMCS II, F-16V ve F-16 blok 70/72 uçağının resmi temel Kaska Monte Göstergesi (HMD) olarak, halihazırda birkaç uluslararası müşteri tarafından da kullanılmaktadır. Ek olarak, JHMCS II’nin varyantları dünya çapındaki diğer hava kuvvetleri tarafından birçok savaş uçaklarında kullanılmak üzere seçildi. Düzinelerce ülkede askeri pilotlara 6.000’den fazla JHMCS HMD tedarik edildi.

Joint Helmet Mounted Cueing System (JHMCS) II Undergoes Flight ...

Lockheed Martin F-16 projesi Başkan Yardımcısı Danya Trent: “JHMCS II’de Collins Elbit Vision Systems ile ortak olduğumuz için uçuş testi bir sonraki dönüm noktasıdır ve işbirliğinin devam etmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca, F-16 pilotlarını dünya çapında kritik görevlerini yerine getiren bu son teknoloji ile desteklemekten inanılmaz derecede gurur duyuyoruz”.

JHMCS II, Collins Havacılık ve Amerika Elbit Sistemleri arasındaki bir ortak girişim olan Collins Elbit Vision Systems (CEVS) aracılığıyla üretilmekte ve teslim edilmektedir.

İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği 3.sınıf öğrencisi. Havacılık ve Savunma Sanayi ile yakından ilgileniyor. Bu konular özelinde araştırmalar yapıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Hava Kuvvetlerinden 7,4 milyar dolarlık MQ-9 Reaper SİHA tedariki

ABD Hava Kuvvetleri ile General Atomics arasında, yılda 36 adede kadar MQ-9 Reaper silahlı…