Anasayfa Haberler Genel Haberler SSİK: Türkiye yoluna kararlı bir şekilde devam edecek

SSİK: Türkiye yoluna kararlı bir şekilde devam edecek

0

Savunma Sanayi İcra Komitesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplandı. Toplantı sonrası Savunma Sanayii İcra Komitesi’nden yapılan açıklamada,’ Türkiye tam bağımsız savunma sanayi yolunda kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir’ denildi.

Savunma Sanayii İcra Komitesi, gündeminde yer alan konuları görüşmek üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplandı. 2 saat 20 dakika süren toplantı sonrası İletişim Başkanlığı’ndan yazılı açıklama yapıldı.

Önemli projeler karara bağlandı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıda, savunma sanayiindeki gelişmeler ele alındı. Açıklamaya göre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ve güvenlik birimlerinin kullandığı yerli ve milli sistemlere yenilerini eklemeye yönelik elektronik harp, siber güvenlik, muhabere, silah, mühimmat, füze ile muhtelif platformlara ilişkin çeşitli projeler karara bağlandı.

Terörle mücadelede yerli ve milli silahlar

Toplantıda, TSK’nın ve güvenlik birimlerinin son dönemde sınırlarımız içinde ve sınır ötesinde büyük bir başarıyla sürdürdüğü harekatlarda kullandığı pek çok sistemin Türk savunma sanayiinin tasarladığı, geliştirdiği ve ürettiği ürünler olduğu gündeme getirilerek, yerli ve milli savunma sanayiinin önemi ve değeri bir kez daha vurgulandı.

Salgın sürecinde kritik projelerde herhangi bir aksamaya izin verilmedi

COVID-19 kaynaklı salgın sürecinde savunma sanayinin kritik projelerde herhangi bir aksamaya izin vermeden çalıştığı, yerli ve milli teknoloji alanında önemli başarılara imza attığı belirtilen toplantıda, salgın sonrası dönemde de çalışmaların büyüyen bir kararlılıkla devam edeceği, sektörler arası tecrübe paylaşımına ve ihracata özel bir önem verileceği dile getirildi.  Açıklamada, “Türkiye tam bağımsız savunma sanayii yolunda kararlı bir şekilde yoluna devam edecektir” denildi.

Son dönemde gerçekleştirilen diğer SSİK toplantıları gibi bu toplantı sonrasında da değerlendirilen konular hakkında çok kısıtlı ve kısa açıklama yapıldı.

Savunma Sanayii İcra Komitesi

3238 sayılı Kanun çerçevesinde oluşturulan ve sistemin karar mekanizması olan Savunma Sanayii İcra Komitesi; Cumhurbaşkanı’nın başkanlığında toplanır.

Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin görevleri aşağıda yer aldığı gibidir.

  1. Savunma sanayiinin geliştirilmesi için tespit edilen genel strateji ve ilkeler istikametinde kararlar almak,
  2. Türk Silahlı Kuvvetleri için Stratejik Hedef Planına ve Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü için İçişleri Bakanlığı’nın güvenlik önceliklerine göre temini gerekli olan modern silah, araç ve gereçlerin üretimi, yurt içinden gereği halinde yurt dışından tedariki hususunda karar almak,
  3. Kamu ve özel sektörün yabancı sermaye ve teknoloji katkısı ile savunmaya yönelik üretim tesisleri kurma imkânlarını araştırmak, yönlendirmek ve tahakkuk planlarını takip etmek, bu gibi tesislerin kuruluşuna gerektiğinde Devletin iştiraki için prensip kararı almak,
  4. Sağlanacak modern silah, araç ve gereçlerin araştırılması, geliştirilmesi, prototip imalî, avans verilmesi, uzun vadeli siparişler ve diğer malî ve ekonomik teşviklerin tespiti istikametinde Savunma Sanayii Başkanlığı’na talimat vermek,
  5. Savunma sanayii ürünleri ihracatı ve offset ticareti ile karşılıklı ticaret konusunda kararlar almak,
  6. Savunma sanayii ile ilgili kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak,
  7. Savunma Sanayii Destekleme Fonu’nun kullanım esaslarını tespit etmek.
  8. Savunma sanayii alanındaki insan kaynağının geliştirilmesi amacıyla Fondan verilecek eğitim destek miktarlarının belirlenmesi ve personele yapılacak ödemeler hususlarında karar almak.

 

Havacılık ve hava savunma sistemi meraklısı. Harp sanatları araştırmacısı.Savunma sanayi ile yakından ilgili. Edebiyat aşığı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

SEDEC açılış töreni halka açık olarak gerçekleştirildi

Çevrimiçi gerçekleştirilecek olan SEDEC 2020 Anayurt, Sınır ve İç Güvenlik Sistemleri etki…