Anasayfa Haberler Genel Haberler NATO Savunma Bakanları Zirvesi Sona Erdi

NATO Savunma Bakanları Zirvesi Sona Erdi

0

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesi Associated Press haber ajansına, İdlib’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Esed rejiminin gözlem veya askeri noktalara karşı herhangi bir eylem yapması durumunda, askerlere, daha güçlü şekilde misilleme yapma talimatı verildiğini ifade eden Bakan Akar, “Herhangi bir şey olursa misilleme olacak.” ifadelerini kullandı.
Bakan Akar, “Biz defalarca personelimizi ve askerlerimizi (İdlib’teki gözlem noktaları) oradan çekmeyeceğimizi söyledik. Görevlerine devam edecekler.” dedi.

Türkiye’nin İdlib’deki 12 gözlem noktasından hiçbirini boşaltmayacağını bildiren Bakan Akar, Türk askerlerinin Suriye’nin askeri noktalara saldırılarına karşı kuvvetli misilleme emri altında olduğu konusunda uyarıda bulundu.
Bakan Akar, Türkiye’nin, rejim güçlerinin daha önce üzerinde mutabık kalınan ateşkes anlaşmasındaki hatta geri çekilmesi ve stratejik önemdeki (M5) kara yolunu terk etmesi için, Rusya’ya Suriye rejimi üzerindeki etkisini kullanması konusunda baskı yaptığını söyledi.

Bakan Akar, “Rejim unsurlarının M5 kara yolundan derhal geri çekilmelerini istedik ve bunu istemeye devam edeceğiz. (Rusya’dan) Bu rejim saldırılarını derhal durdurmasını, ateşkese uyulmasını ve bunun sonucunda da insanların evlerine, topraklarına dönmelerini sağlamasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bakan Akar, Türkiye’nin İdlib’deki amacının 2018 yılında müzakere edilmiş olan ateşkes anlaşmasını (Soçi mutabakatını) desteklemek ve bir göç dalgasını önlemek olduğunu vurguladı.

NATO VE AVRUPA İDLİB İÇİN DESTEK SAĞLAMALI

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin NATO Savunma Bakanları Toplantısı’ndan beklentilerinin ne olduğuna ilişkin soruya da yanıt verdi.
Bakan Akar, müttefiklerden beklentilerinin, Esed rejiminin, Avrupa’yı ve ötesini tehdit edecek yeni bir mülteci dalgasını tetikleyecek İdlib’deki saldırganlığını durdurmak için “somut” hamleler yapması olduğu yanıtını verdi.

İdlib’deki insani durumun, radikalleşmenin artmasına yol açacağı uyarısında da bulunan Bakan Akar, “NATO ülkeleri, NATO, Avrupa ve dünya bu (Esed rejiminin İdlib’deki saldırıları) konuya daha yakından bakmalı ve ciddi, somut destek sağlamalıdır. Evlerini ve ailelerini kaybeden insanlar çaresizlik içinde bir şeyler yapmaya çalışıyorlar ve bu da aşırılıkçıların ellerini güçlendiriyor. Ve öyle ya da böyle radikalleşmenin önünü açıyor.” ifadesini kullandı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın NATO Toplantısı kapsamında Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşmeler:

 • ABD Savunma Bakanı Mark Esper
 • Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Zagorodnyuk
 • İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini
 • Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak
 • İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles (Sohbet)
 • Romanya Savunma Bakanı Nicolae-lonel Ciuca (Sohbet)
 • NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg
 • Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos
 • Kuzey Makedonya Savunma Bakanı Radmila Sekerinska
 • İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace
 • Fransa Savunma Bakanı Florence Parly

Bakan Akar, Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos İle Görüştü

NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen “Harekat ve Misyonlar” konulu ilk oturuma katılan Bakan Akar, daha sonra Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos ile bir araya geldi.

Görüşmede, güven artırıcı önlemler kapsamında iki ülke askeri heyetleri arasında yapılacak üçüncü görüşmenin 17-21 Şubat tarihlerinde Atina’da gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Görüşmede diyalog kanallarının sürekli açık tutulmasının önemi de  vurgulandı.

Bakan Akar, İngiltere Savunma Bakanı Wallace İle Görüştü

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ikinci gün oturumlarına katılmak üzere geldiği NATO Karargâhı’nda ikili görüşmeleri sürdürdü.

Bakan Akar, İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile bir araya geldi. Savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulan görüşmenin ardından Bakan Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen “savunma ve caydırıcılık, külfet paylaşımı” konulu oturuma katıldı.

Bakan Akar, Fransız Mevkidaşı Parly İle Bir Araya Geldi

NATO Savunma Bakanları Toplantısı’nın ikinci gününde İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ile görüşen, ardından “savunma ve caydırıcılık, külfet paylaşımı” konulu oturuma katılan Bakan Akar, son olarak Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ile bir araya geldi.

Görüşmede, askeri, güvenlik ve savunma sanayi iş birliği konularının yanı sıra başta Libya ve Suriye olmak üzere bölgesel gelişmeler, bu çerçevede İdlib’deki son durum, bölgede yaşanan insani trajedinin sona erdirilmesi için yapılması gerekenler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Bakan Akar görüşmede ülkemizin beklentilerini dile getirerek, İdlib’deki sivil halkın uygulanan şiddet nedeniyle evlerini terk ederek rejim bölgesine değil, Türkiye’ye doğru yöneldiğine dikkat çekti.

Bakan Akar, ABD Savunma Bakanı Esper İle Görüştü

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için geldiği Brüksel’deki NATO Karargahı’nda çeşitli görüşmeler de gerçekleştirdi. Bakan Akar, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği ile Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığını ziyaretinin ardından “Kararlı Destek Misyonundaki Çerçeve Ülkeler Toplantısı”na katıldı.

İtalya, Almanya, Gürcistan, Romanya, Polonya, Norveç ve Türkiye’nin katılımıyla Afganistan konusunda gerçekleşen toplantıda yer alan Bakan Akar, daha sonra ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile de görüştü. Görüşmede, Suriye ve Irak’taki güvenlik ve savunma konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

İdlib’deki gelişmelerin de ele alınacağı ana oturum öncesinde gerçekleşen görüşmede Bakan Akar, İdlib’deki son gelişmelere yönelik ABD’li yetkililerin yaptığı açıklamalardan duyulan memnuniyeti dile getirdi. Bu bağlamda hem ABD hem de NATO’nun daha somut katkılarda bulunmasının önemi ifade edildi.

Bakan Akar Brüksel’deki NATO Daimi Temsilciliğini Ve Türk Askeri Temsil Heyeti Başkanlığını Ziyaret Etti

Bakan Akar, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği ile Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığını ziyaret ederek NATO Karargâhı’nda görevli personelle bir araya geldi. NATO Savunma Bakanları Toplantısı için Belçika’nın başkenti Brüksel’e giden Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliği ile Türk Askeri Temsil Heyeti (TMR) Başkanlığını ziyaret etti. NATO Karargâhı’nda görevli personelle bir araya gelen Bakan Akar, herkesin görevini en iyi şekilde yapmasının, Türkiye’nin tezlerinin, hedeflerinin, yaptıklarının ve fedakarlıklarının anlatılmasının önemine işaret etti. Bakan Akar, Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarı sağlamak için yoğun faaliyetler gerçekleştirdiğini ve gerçekleştirmeye devam ettiğini dile getirdi. Bakan Akar, başta FETÖ, PKK/YPG/KCK, DEAŞ olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelenin aynı kararlılıkta devam ettiğini vurguladı.

Bakan Akar, NATO Savunma Bakanları Toplantısı oturumları öncesinde NATO Karargâhı’ndaki personel ile çalışmalara ilişkin toplantı yaptı.

Millî Savunma Bakanı Akar, NATO Karargâhı’ndaki toplantı ve temaslarının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Pakistan ziyaretine katılmak üzere Brüksel’den ayrıldı.

Resim

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Otokar, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni aldı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Covid-19 sürecinin en başından itibaren Arifiye’de 55…