Anasayfa Haberler Genel Haberler Libya’da UMH güçleri BAE’ye ait zırhlı araçlar ele geçirdi

Libya’da UMH güçleri BAE’ye ait zırhlı araçlar ele geçirdi

0

Libya‘da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı askeri birlikler, ülkenin doğusundaki gayrımeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter milislerine yönelik operasyonda Birleşmiş Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait zırhlı araçlar ve ağır silahlı kamyonetler ele geçirdi.

UMH’ye bağlı birliklerin sözcüsü Muhammed Kanunu yaptığı yazılı açıklamada, başkent Trablus’un güneyinde ateşkesi ihlal eden Hafter milislerinin yerini tespit ederek operasyon düzenlediklerini duyurdu.

Kanunu, “Bugün düzenlenen operasyonda BAE’ye ait 2 askeri zırhlı araç ve ağır silah monte edilmiş 3 kamyonet ele geçirdik; ayrıca farklı ülke vatandaşı çok sayıda silahlı milis yakaladık.” ifadelerini kullandı.

UMH güçlerince ele geçirilen zırhlı araçlardan biri

Hafter Güçlerine Yönelik Destekler

Türkiye’nin Libya UMH’ye zırhlı araç nakletmesinden sonra Hafter yanlısı güçlere (iddialara göre BAE tarafından) çeşitli zırhlı araçlar verildi (mayıs 2019). Yeni üretilmiş bu araçların çoğu Ürdün’deki Kral II. Abdullah Tasarım ve Geliştirme Bürosu (KADDB) tarafından üretilen araçlar. Araçların bir kısmı Çekya merkezli Tatra firmasının şasisi üzerine inşa edilmiş, bir kısmı direkt olarak Güney Afrikalı Paramount Group firmasının geliştirdiği araçların lisans altı üretimi.

Al-Mared 8×8 Tatra’nın 8×8 araç şasisi üzerine inşa edilmiş, 25 tonluk STANAG Level 3 (Level 4’e yükseltilebilir) korumaya sahip bir zırhlı personel taşıyıcı. 30mm top entegre edilebiliyor. 2+8 kişi taşıma kapasitesine sahip. Teslim edilen araçlarda silah kulesi görülmedi.

Libya’da görüntülenen Al-Mared ZPT

Al-Wahesh 4×4 yine Tatra şasisi üzerine inşa edilmiş STANAG Level 1 (Level 2’ye yükseltilebilir) korumaya sahip bir zırhlı araç. 2+8 kişi taşıma kapasitesine sahip. KADDB aracı daha önce Aselsan’ın Tanksavar Füze Sistemi ile sergilemiş ve Türkiye’de sektörel gündemde kendini göstermişti.

Libya’da LNA tarafından kullanılan Al-Wahesh TTZA

Paramount Group’un Mbombe 6×6 aracı, lisans altı olarak KADDB tarafından üretiliyor. 27 ton ağırlığındaki araç STANAG Level 3 balistik korumaya, Level 4a/b mayın ve patlayıcı korumasına ve 3+8 kişi taşıma kapasitesine sahip. Libya’da görüntülenen araçların KADDB tarafından üretildiğini destekleyen bir diğer unsur, Paramount Group tarafından yayınlanan raporlarda bu satışa dair işaret olmaması ve bizzat şirket tarafından Libya’ya araç gönderildiği hususunun yalanlanması. KADDB ile Paramount 50 adet Mbombe 6×6 üretimi için 2015’te sözleşme imzalamıştı.

Libya’da nakledilirken görüntülenen Mbombe 6

Ürdün üzerinden gerçekleştirilen zırhlı araç sevkiyatları daha önce Suriye’de de “proxy’lere” yani vekillere zırhlı araçlar verildiği için çok fazla dikkat çekmedi. Ancak BAE envanterinde 50 adet bulunan Pantsir S1 hava savunma sisteminden biri Gharyan’ın 430 km güneydoğusunda bulunan Jafra Hava Üssü yakınlarında görüldü. Görüntülenen sistemin BAE envanterinde yer aldığını; MAN SX45 8×8 askeri kamyon üzerine monte edilmiş Pantsir S1 sistemi konfigürasyonu sadece BAE tarafından kullanıldığı için kesin olarak biliyoruz.

Libya’da görüntülenen Pantsir S1 sistemi

Libya’da LNA Güçlerinden Ele Geçirilen Javelin’ler Hakkında Haberimizi İnceleyebilirsiniz

Libya’da Hafter güçlerinden ele geçirilen Javelin tanksavar füzeleri Fransa Ordusu’na ait

Libya Hakkındaki Özgün Yazımızı İnceleyebilirsiniz

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Otokar, TSE COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni aldı

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, Covid-19 sürecinin en başından itibaren Arifiye’de 55…