Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Naval Group firması, Yunanistan’la yapacağı endüstriyel ve akademik işbirliği planını sundu

Naval Group firması, Yunanistan’la yapacağı endüstriyel ve akademik işbirliği planını sundu

0

13 Şubat’ta Fransız Büyükelçiliği’nde gerçekleştirilen bir etkinlik sırasında Naval Group, Yunan Donanması için 2 adet FDI/[email protected] sınıfı fırkateynini satın alma programını desteklemek üzere geliştirilen uzun vadeli iş birliği planını açıkladı.

2008’den beri Yunanistan’da bulunan Naval Group, Yunanistan ve Fransa arasındaki güçlü stratejik ittifakın ayrılmaz bir parçası olmaktan gurur duyduğunu belirtiyor.

Naval Group Genel Müdür Yardımcısı Alain Guillou, “Bu iş birliği planı, Yunanistan Deniz Kuvvetleri’nin denizde bölgesel üstünlük elde etmesini, aynı zamanda Yunan endüstrisinin deniz ortamlarındaki muharebelerin geleceğini aktif olarak hazırlama yeteneğini de destekleyecektir.” dedi.

FDI Programını Desteklemek için Yatırım Yapılması Teşvik Ediliyor

Naval Group, gemilerin 30 yıllık olan kullanım ömrü boyunca aktif kullanılabilirliğini sağlamak için uzmanlığını ve bilgisini Yunan Donanması ve endüstrisi ile paylaşacak.

Alain Guillou, “Yunan endüstrisi ile uzun vadeli bir plan oluşturmayı ve çok yoğun bir teknoloji transferi ile fırkateyn programının yanı sıra Yunan egemenliğinin başarısını garanti etmek istiyoruz. Yerel endüstri, fırkateynlerin tüm kullanılabilirlik döngüsünü desteklemek için gerekli teknik bilgiye hakim olacak.” açıklamasında bulundu.

Naval Group, FDI programı ile,  Fransız denizcilik endüstrisinden farklı aktörleri ile ülkeye yatırım yapmak ve Yunan şirketleriyle ortaklıklar geliştirmek, gelecek yıllarda katma değer ve istihdam yaratmayı amaçlıyor.

Yunanistan’daki Endüstriyel Deniz Faaliyetlerinin Artırılması Amaçlanıyor

Naval Group tarafından önerilen Yunan savunma sanayi ve deniz sistemleri ile yapılandırılmış uzun vadeli ortaklık Yunanistan’da üretimi teşvik edeceği, aynı zamanda gelecekteki ihtiyaçları da karşılayacağı belirtiliyor.

Konuşması sırasında Alain Guillou, “Naval Group uzun yıllardır Yunan endüstrisi ile çalışmaktadır. Özellikle Sunlight firması, Naval Group’un denizaltı programları için stratejik bir tedarikçi olma görevi icra ediyor. Buradaki şirketlerin kalitesini biliyoruz ve tedarik zincirimize daha fazla katılmak ve farklı programlarımızda da bu zincire katılmak istiyoruz.” dedi.

FDI programının ilerlemesini takiben, 8 yeni Yunan şirketi Naval Group uluslararası tedarik zincirine 2019’un sonlarında katıldı. 13 Şubat’ta gerçekleştirilen etkinlikte firmalar, Fransız Naval Group firmasının gelecekteki programlarına katılımlarıyla ilgili niyet mektubu imzaladılar. 2020 yılı içinde de bu programlara katılması amacıyla yaklaşık 20 tane firma daha araştırılıyor.

Yunanistan’ı Deniz Sistemlerinde İnovasyon için Bir Merkez Yapmak Hedefleniyor

Programın hedeflenen daha uzun vizyonu ile ilgili olarak konuşan Alain Guillou, [email protected] sınıfı fırkateynlerin 30 yıllık kullanım süreleri boyunca birbirini izleyen yeni nesil sistemlerin entegre edilebileceğini açıkladı.

Guillou, “Yunanistan’ın Avrupa denizcilik inovasyonunun merkezinde olmasını istiyoruz. Zaten 3 üniversiteyle de ortaklık imzaladık, ancak buradaki fırkateynlerin gelecekteki ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda daha çok deniz sektörünün geleceğini ele almak için endüstri ve akademik ortaklarla daha da ileri gitmek istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Naval Group, Yunan şirketleri, üniversiteler ve katmanlı imalatı veya insansız hava araçları gibi en son teknolojilerde araştırma enstitüleri ile iş birliğine dayalı Ar-Ge projeleri geliştirmeye büyük ilgi duyuyor. Etkinlik sırasında Naval Group NTUA, Patras Üniversitesi ve Girit Üniversitesi ile ortaklıklar imzaladı.

Son olarak, Fransa ve Yunanistan, denizlerde gözetim sistemleri için ortak bir ihtiyacı paylaşmaktadır. Naval Group, Yunan ortaklarıyla birlikte Yunanistan’dan Avrupa pazarına hitap edecek bir endüstriyel ve ticari faaliyet yaratmayı öneriyor. Naval Group’un, konuyla ilgili olarak Avrupa araştırma programlarında yer almak ve ortak projeler yürütmek için Yunan şirketleri ile görüşmelere başladığı bildiriliyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

İlgini Çelebilir!

Reis Sınıfı Denizaltı Projesi ve TCG Pirireis’teki Aselsan Sistemleri

ASELSAN son 10 senede yarattığı bilgi birikimi, yaptığı yatırımlar ve sahip olduğu yetkin …