Anasayfa Haberler Nijerya’ya teslim edilecek JF-17 Thunder savaş uçaklarının testlerine Pakistan’da başlandı

Nijerya’ya teslim edilecek JF-17 Thunder savaş uçaklarının testlerine Pakistan’da başlandı

0

Nijerya’ya ihraç edilecek üç adet JF-17 savaş uçağının testleri, Pakistan Havacılık Kompleksi’nde (PAC) Nijerya Hava Kuvvetleri (NAF) pilotları tarafından devam ediliyor.

Nijerya’da faaliyet gösteren bir savunma blogunda yer alan görsellerde; Nijerya Hava Kuvvetlerinin  2P 60 seri numaralı JF-17 Thunder çok rollü savaş uçağının ilki Nijerya Hava Kuvvetleri  pilotları ile yerde fotoğraflandı. Başka bir görüntüde ise 2P 60, 61 ve 62 seri numaralarını taşıyan üç uçağı göstermekte. Üçüncü bir görüntü, uçuşta JF-17 2p 60 jetini göstermektedir. 

Nijeryalı pilotlar JF_17 Thunder

Eylül 2016’da -Dokuzuncu Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı’nda- Nijerya ve Pakistan’ın ihracat kurumu DEPO, JF-17 Thunder tedariği için mutabakat muhtırası (MoU) imzalamıştı. Bu suretle Nijerya, bu uçağın ilk Afrikalı müşterisi olmuştu. Nijerya, ilk safhada teslim alacağı üç adet JF-17’yi özellikleri sınamak ve uçağı tanımak için tedarik edecek. Ülkenin bir sonraki safhada en az bir veya iki filo JF-17 tedarik etmesi bekleniyor. Sözleşmede Nijerya’ya hangi varyantın teslim edileceği beyan edilmemişse de teslim edilecek uçakların Blok III olması bekleniyor. 

Nijerya'ya ait JF-17 Thunder
2P-60 kodlu JF-17 Thunder savaş uçağı

Nijerya’nın ilk etapta tedarik edeceği üç adet JF-17 savaş uçağı için bir sözleşme imzalamış; Pakistan hükümetinin Ekonomik Koordinasyon Komitesi (ECC) tarafında  onaylanan üç adet JF-17 Thunder savaş uçağının teslimatını kapsayan 184.3 milyon dolarlık anlaşma Mart 2019’da resmen yürürlüğe girdi. JF-17 Thunder savaş uçağı Nijerya Hava Kuvvetleri envanterine girecek. Nijerya Hava Kuvvetleri komutanı Sadique Abubakar’ın aktardığına göre Nijerya Hava Kuvvetleri, ilk üç JF-17 Thunder çok amaçlı muharip uçağını Kasım 2020’de teslim alacak.

Nijerya JF-17 Blok III’ün yaklaşık 60 milyon dolarlık birim maliyetinin olmasının sebebi havadan havaya ve havadan karaya içeren füzelerinde olması. JF-17’nin silahsız birim maliyeti  40 milyon ABD Doları olduğu söyleniyor.

Nijerya Hava Kuvvetleri pilotları JF-17 Thunder pachi ile

JF-17 Thunder savaş uçağı için çalışmalar ilk olarak 2000 yılının başlarından Çin ve Pakistan ortaklığıyla başladı. 2003 yılının Ağustos ayında ilk uçuşunu gerçekleştiren JF-17’nin son varyantı olan Block III ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu envanterinde bulunmayan JF-17 savaş uçağının; JF-17 Blok 1 ve Blok 2 varyantlarında  olan 100’den fazla savaş uçağı şu an da Pakistan Hava Kuvvetleri’nde hizmet veriyor.

İlgili Olarak:

Nijerya JF-17 Thunder savaş uçaklarını 2020’de teslim alacak

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırdı

ABD’nin Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırması, ülkede bu platformun ilk kez k…