Anasayfa Haberler Genel Haberler Libya’da UMH güçleri kritik öneme sahip Watya Hava Üssünü ele geçirdi

Libya’da UMH güçleri kritik öneme sahip Watya Hava Üssünü ele geçirdi

0

Libya’da BM nezdinde tanınan ve meşru hükümet olan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne bağlı güçler darbeci Halife Hafter’e bağlı güçlerin kontrolündeki kritik Watya Hava Üssünde kontrol tekrar sağladı.

Türkiye’nin de tanıdığı Libya’nın meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümeti(UMH) güçleri darbeci Halife Hafter güçlerinin kontrolü altında bulunan Watya Hava Üssü’nü de geri almak için 5 Mayıs 2020’de başlattığı operasyon ile ele geçirilen bölgelerde güçlerini tutarak toparlanma sürecine girmişti. 18 Mayıs 2020 tarihinde sabah erken saatlerinde Hava Üssü’nü almaya yönelik yeniden başlatılan operasyon başarılı oldu.

Başkent Trablus’un güneybatısında yer alan Watya Hava Üssü, Hafter güçlerinin çok sayıda zırhlı araç ve paralı asker bulundurduğu bir üs bölgesi olarak yer alıyor.

Hava Üssü’nün ele geçirilmesi için uzun süredir UMH güçleri bölgeye güneyden ve kuzeyden sevkiyat gerçekleştiriyordu, 5 Mayıs 2020 günü Watya Hava Üssü’nün Hafter güçlerinden alınması için operasyon resmen başlatılmış olsa da bölgede ilerleme sağlanabilmiş ancak üs ele geçirilememişti.

5 Mayıs’taki operasyondan beri bölgeye yığınak yapmaya çalışan darbeci Halife Hafter’e bağlı güçler, UMH’nin yoğun topçu atışları ve Bayraktar TB2 S/İHA ile devamlı şekilde vurularak bastırıldı.

Üssün İçerisinden İlk Görüntüler

Watiya Hava Üssü içindeki hangarların önündeki UMH güçleri
Watiya Hava Üssünden gelen ilk görüntüler ve UMH güçleri

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail savaş uçakları Suriye’de İranlı milisleri ve hava savunma sistemlerini vurdu

İsrail Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları Suriye’de bir çok noktayı vurdu İ…