Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Northrop Grumman ABD Donanması için ‘çok hafif torpido’ prototipi üretti

Northrop Grumman ABD Donanması için ‘çok hafif torpido’ prototipi üretti

0

Northrop Grumman, ABD Donanması için ilk çok hafif torpidoyu (VLWT) başarıyla üretti ve test etti. Torpido prototipi, Pennsylvania Eyalet Üniversitesi Uygulamalı Araştırma Laboratuvarı’nın (PSU-ARL) 2016 yılında savunma sanayi üreticilerine dağıtılan tasarımına dayanıyor. Araştırma ve geliştirmeyi bağımsız olarak finanse eden Northrop Grumman, satın alınabilirlik için tasarım geliştirmeleri sunacak. Çok hafif torpido, Northrop Grumman’ın donanmanın ‘kompakt hızlı saldırı silahı’ programına çerçevesinde geliştirildi.

Northrop Grumman’ın torpido tasarım ve üretim geçmişi seksen yıl öncesine, İkinci Dünya Savaşı’na kadar uzanıyor. 1943 yılında ele geçirilen bir Alman elektrikli torpidosu üzerinden tersine mühendislik çalışmaları ile on iki ay içinde Mk18 elektrikli torpido üretildi ve bu gelişme o dönem Pasifik’te dengeleri değiştirdi. Northrop Grumman, MK48 Ortak Geniş Bant Gelişmiş Sonar Sistemi (CBASS) ağır torpido ve MK50 hafif torpido ile bu üretim döngüsünün en ön saflarında yer alıyor.

Mühendislik ve üretim uzmanlığını uygulayan Northrop Grumman, yüksek maliyetli bileşenlerin yerini almak ve genel olarak satın alınabilirliği, tekrarlanabilirliği ve güvenilirliği sağlamak için VLWT(çok hafif torpido) tasarımını geliştirdi.

Northrop Grumman’ın denizaltı sistemleri müdürü David Portner: ”Torpidonun ilk denemede başarılı bir şekilde test edilmesi, Northrop Grumman’ın operasyonel performanstan ödün vermeden maliyeti önemli ölçüde azaltacak olan uygun fiyatlı tasarım yaklaşımının bir kanıtıdır’‘ dedi.

Northrop Grumman, Colorado’daki  Barber-Nichols, Inc. (BNI) tarafından üretilen ”depolanmış kimyasal enerji sevk sistemi”ni (SCEPS) kullanarak çok hafif torpido prototipini oluşturdu.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD ordusu “Skyborg”insansız hava aracının ilk prototipleri teslim alacak

Birleşik Devletler ordu yetkilisine göre ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg drone prototiplerini…