Anasayfa Haberler Mısır Silahlı Kuvvetleri, Leonardo AW149 ve AW189 Helikopterlerini sipariş etti

Mısır Silahlı Kuvvetleri, Leonardo AW149 ve AW189 Helikopterlerini sipariş etti

0

İtalya Dışişleri Bakanlığının Senato’ya (Senato della Repubblica) verdiği silah ihracatı raporu, Leonardo’nun Mısır Silahlı Kuvvetleri’ne 871 milyon € değerinde 32 adet askeri helikopter (24 adet AW149 ve 8 adet AW189) sattığını ortaya koyuyor.

Resmi olarak açıklanmayan ilk sözleşme Paris haber sitesi La Tribune ve FlightGlobal tarafından açıklandı, ancak Leonardo firması yorum taleplerine cevap vermedi. Nisan 2019’da Mısır Donanması, 10 adet daha satın alma opsiyonuyla, 20 adet AW149 satın alacağını belirtmişti.

AW149

Leonardo AW149, şimdi Leonardo S.p.A. olan eski adıyla  Agusta Westland tarafından geliştirilen orta sınıf bir askeri helikopterdir. AW139’dan türetilen AW149, daha büyük bir gövdeye ve daha güçlü motorlara sahiptir, bu da daha büyük bir kargo hacmi ve yük taşıma kabiliyeti ile sunuyor. İniş takımları, sivil bir helikopter (2 m/s) ile karşılaştırıldığında, 9.5 m/s’lik bir alçalma hızıyla bir inişi destekliyor. AW149, Sikorsky UH-60 Black Hawk ailesine alternatif olarak pazarda varlık gösteriyor. Tayland 5 adet AW149 helikopter sipariş etmiş ve ilk ihracat müşterisi olmuştu.

AW149 Helikopteri

AW189

Leonardo AW189 da, Leonardo S.p.A. tarafından üretilen çift motorlu, orta sınıf bir helikopter. AW149’dan türetilmiştir ve AW139 ve AW169 ile ortak altyapıya sahiptir. AW189, beş palli ana rotor, dört palli kuyruk rotoru ve geri çekilebilir üç tekerlekli iniş takımı olan orta sınıf, çift motorlu bir helikopterdir. İki adet General Electric CT7-2E1 turboşaft motora sahiptir. Leonardo, AW189’dan uzun menzilli operasyonlara uygunluğunu vurgulamak için “süper-orta sınıf” bir helikopter olarak söz ediyor.

AW189 Helikopteri

Agusta Westland helikopter tasarım ve üretim şirketidir. 2016 yılında Leonardo ile birleşerek, şirketin Leonardo Helicopters (daha önce Finmeccanica) markası altında şirketin helikopter bölümü haline geldi. Leonardo Helicopters, 1.8 tonluk tek motordan 16 tonluk üç motora kadar tüm temel ağırlık kategorilerini kapsayan rotorlu taşıtları temin ediyor. Beş iş bölgesine ayrılan Leonardo, İtalya, İngiltere, Polonya ve ABD’de önemli bir endüstriyel varlığa sahip.

Geçtiğimiz günlerde İtalya Savunma Bakanlığı Sertifika Otoritesi tarafından Leonardo’nun yeni eğitim jeti için de “İlk Sertifikasyonu” verilmişti. M-345 eğitim uçağı programında, İtalyan Hava Kuvvetleri Uçuş Test Merkezi’nin 10. Uçak Bakım Birimi’nin kritik desteğiyle iki yüz ayrı sortiyle kaydedilen yoğun faaliyetler bu başarıda etkili oldu.

İlgili Olarak:

İtalyan M-345 jet eğitim uçağında ilk sertifikasyon tamamlandı

Mısır Donanmasının Gowind sınıfı korveti ENS LUXOR suya indirildi

Karadeniz Teknik Üniversitesi-Makina Mühendisliği Öğrencisi

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

UMH güçleri eski Trablus Uluslararası Havalimanı’nda kontrolü tekrar sağladı

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulus…