Anasayfa Haberler Genel Haberler Norveç Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu

Norveç Suudi Arabistan’a silah satışını durdurdu

0

Norveç, Yemen’de Husilerle savaşan koalisyon  güçlerine öncülük eden Suudi Arabistan’a silah ve askeri malzeme ihracatını  durdurdu.

Norveç Dışişleri Bakanı Ine Eriksen Soreide, ülkesinin devlet  televizyonu NRK’ye açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan hakkındaki son gelişmelere dikkati çeken Soreide,  “Yemen’deki savaşın geldiği son durumu da göz önüne alarak, Suudi Arabistan’a  bütün  savunma sanayi ile ilgili silah ve mühimmat ihracatı için yeni lisans  vermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Norveç’in Suudi Arabistan’a silah ihracatını durdurmasının Suudi  gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgisinin olup olmadığının sorulması üzerine  Soreide, bu konuda yorum yapmaktan kaçındı.

Almanya geçen ay, Kaşıkçı cinayetinin sonucu ortaya çıkıncaya kadar  Suudi Arabistan’a tüm askeri ihracatı durdurduğunu açıklamıştı. İsveç Başbakanı Stefan Löfven ise bir süre önce yaptığı açıklamada,  Kaşıkçı olayına rağmen Suudi Arabistan’a silah satışını durdurmayacaklarını ifade  etmişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime  darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin  denetimini elinde tutuyor. Ülkenin birçok kenti ordu ile Husiler arasındaki  çatışmalara sahne oluyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten  itibaren Yemen hükumetine destek veriyor.

Silah Endüstrisine Suudi Arabistan Baskısı

 

Kaynak: Milliyet

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Venezuela, ABD tescilli özel jeti düşürdü

Venezuela Stratejik Operasyonlar Komutanı Remigio Ceballos, kimliği belirsiz bir uçağın EE…