Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Orman Bakanlığı’nın T-70 siparişleri TSK ve Jandarma’ya kaydırıldı

Orman Bakanlığı’nın T-70 siparişleri TSK ve Jandarma’ya kaydırıldı

0

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ’den (TUSAŞ) T70 genel maksat helikopterlerini yangın söndürme helikopter filosuna katmaya yönelik ilk helikopteri gelecek yıl teslim alacaklarını belirterek, T-70’leri personel taşımada kullanacaklarını açıkladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ayrıca TUSAŞ’ın imal ettiği ANKA İHA sistemlerini ormanları gözetmede de kullanacaklarını açıkladı.

TUSAŞ’a ziyarette bulunarak Genel Müdür Temel Kotil ile görüşen Pakdemirli, TUSAŞ’ı gezdikten sonra Türkiye’nin geldiği noktaya bir kez daha şahit olduğunun altını çizerek, Türkiye’nin hem helikopter hem de uçakta iddialı şekilde ilerlediğini söyledi.

Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) tecrübesiyle dünyada ileri gelen teşkilatlardan birisi olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli “Bu başarı yarınki başarının garantisi değil. Özellikle değişen iklimle beraber daha fazla yangınla mücadale etmek gerekiyor. O anlamda bütün yeni teknolojilerin hepsini denemeli ve test etmeliyiz. Yeni teknolojilerin hepsine açık olmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.

ANKA-S

20 Helikopter Tedariki Planlanıyordu

TUSAŞ’ın 109 adet imal edeceği T-70 helikopterlerinin 20 adeti Orman Bakanlığı için ayrılmıştı. Bu helikopterlerin altına takılacak kitlerle helikopterler ABD’de olduğu gibi yangın söndürmede kullanılacaktı. Ancak sayı, TSK ve Jandarma’nın ihtiyaçları için 20’den 3’e indirildi.

Bakan Pakdemirli, Orman Genel Müdürlüğünün tecrübesiyle dünyada ileri gelen teşkilatlardan birisi olduğunu belirterek “Bu başarı yarınki başarının garantisi değil. Özellikle değişen iklimle beraber daha fazla yangınla mücadele etmek gerekiyor. O anlamda bütün yeni teknolojilerin hepsini denemeli ve test etmeliyiz. Yeni teknolojilerin hepsine açık olmalıyız” diye konuştu.

Resim

Yangınla Mücadele ve Personel Taşıma

Bakanlığın TUSAŞ’tan yangın söndürmede kullanmak için 3 adet T-70 genel maksat helikopteri siparişi verildiğini hatırlatan Bakan Pakdemirli konuşmasında: “TUSAŞ’tan ilk T-70 yönetim helikopterlerimizi önümüzdeki yıl teslim alacağız. Uçuş hattında orman teşkilatına ait bir helikopterin olduğunu gördük. En güzel tarafı da bu helikoptere yerli ve milli yazılımların yüklenmiş olması. Gelecekte yönetim helikopteri olarak kullanacağımız bu helikopterleri orman yangınlarında mücadelede personel taşıma konusunda da kullanacağız.” ifadelerine yer verdi.

Pakdemirli, T-70 genel maksat helikopterlerinin Orman Bakanlığı’na çok farklı kabiliyetler kazandıracağı, bu helikopter sayesinde gece uçuşlarının da yapılabileceğini ifade etti.

Geçtiğimiz yıl orman yangınlarında mücadelede drone ve insansız hava aracı kullandıklarına dikkati çeken Pakdemirli: “Ülkemizde 750 yangın kulesi bulunuyor. Buralarda ana amacımız yangın ilk çıktığında tespit etmek ve raporlamak. Bu kulelerimizi yeni teknoloji termal kameralarla donatırken diğer taraftan da hava araçları vasıtasıyla bu tespitleri yapıyoruz. İHA’ları tespitten sonra koordinatı bulmak ve yer ekiplerine göndermek için kullanabiliyoruz. İHA’ların ikinci görevi ise yangın çıktıktan sonra bilginin yer ekiplerine kolayca aktarılması. Yerli ve milli insansız hava aracı ANKA’ları bu yıl yangın sezonunda kullanacağız” ifadelerinde bulundu.

Polonya’da üretilen T70 Genel Maksat Helikopteri Programında örnek olarak kullanılan helikopter.

Kaynak: STAR

T70 Genel Maksat Helikopteri Programı

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Prof. Dr. İsmail Demir’den 5. nesil F-35 ve Milli Muharip Uçak projelerine dair açıklama

Haziran 2017’den beri web sitesi, mobil uygulama ve sosyal medya platformlarından yayın ha…