Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Otonom İHA’lar birliklere sıhhi ikmal ulaştırdı

Otonom İHA’lar birliklere sıhhi ikmal ulaştırdı

0

Avustralya ve ABD orduları, ileri konuşlu birliklere havadan sıhhi ikmal sağlayabilen otonom bir sistemi test etti ve değerlendirdi.

Amerikan Deniz Piyadeleri (USMC) ve Avustralya Savunma Kuvvetleri (ADF), 30 Temmuz ve 5 Eylül arasında icra edilen dört ayrı tatbikatta Zipline firmasının havadan teslim servisini denedi.

Bundey I, Bundey II, “Crocodile Response” ve “Koolendong” tatbikatlarında raydan atılan sabit kanatlı insansız hava araçları; ileri konuşlu birliklere kan ünitesi ve su teslim etmek için kullanıldı.

Zipline firmasının sözcüsüne göre, tatbikatın hedefi otonom insansız hava araçlarının teşkil ettiği lojistik ağın çatışma ve afet yönetimi sırasındaki sıhhi faaliyetleri ve nasıl dönüştürebileceğini sergilemek idi.

“Tatbikat Görevi”

Zipline firmasının havadan teslim servisi ABD Savunma İnovasyon Birimi ve Donanma Sıhhi Araştırma Merkezi ile iş birliği çerçevesinde geliştirildi. Zipline, 127 kilometrelik teslim seferini 100 km/saate varan hızla tamamlayarak kabiliyet gösterimi yaptığını aktardı.

Zipline; dört tatbikat boyunca ileri konuşlu sıhhi birliklere yapılan ikmaller dahil olmak üzere 400’ün üzerinde teslimat gerçekleştirdi. Yüksek miktarda zaiyata rastlanan olayların simüle edildiği tatbikatta firma, üç farklı konumdan gelen acil taleplere aynı anda cevap verdi ve üç saatten kısa bir sürede toplam 68 kg faydalı yükü gereken yerlere ulaştırmış oldu.

Zipline sözcüsü Jane’s Intel’e verdiği demeçte “(ABD) Savunma Bakanlığı; kara birlikleriyle entegre olmamızın, gerçek zamanda İHA’larımız ve askeri uçaklar arasındaki ahengi yönetebileceğimizin ne kadar mümkün olduğunu bilmek ve yüksek zaiyatlı vakalara müdahale kapasitemizi görmek istedi. Tatbikat sırasındaki müşterek çalışmalarımızda hızlıca uçaklarımızı konuşlandırdık; birliklerle entegre hareket ettik; hava sahasında seyrüsefer icra ettik; rüzgar, yağmur ve zifiri karanlık gibi şartlarda görev icra ettik. Hedef yerleşkelere birçok defa sıhhi ikmal sağlamş olduk.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsrail Hava Kuvvetlerinin ikinci F-35Adir filosu “Güneyin Aslanları” hazır

İsrail Hava Kuvvetleri bünyesindeki ikinci F-35Adir filosu operasyonel kapasiteye getirild…