Özgün Yerli Tabanca Projesi: METE

0

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) personelinin silahlı hizmet etkinliğini arttıracak, uluslararası standartlarda ve teknolojik üstünlüğü bulunan, uluslararası pazarda rekabet edebilecek bir tabancanın geliştirilmesidir.

Kapsam: Özgün Yerli Tabanca Geliştirme Projesi kapsamında tedarik edilecek tabancanın yerli imkânlarla tasarlanması, kalifikasyonu, geliştirilmesi, üretilmesi, bakımı ve idamesi maksadıyla gerçekleştirilecek faaliyetleri ve teslimatlara ilişkin hususları kapsar.

Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirilen “TP9 SF METE” ve Sarsılmaz Silah Sanayi A.Ş. tarafından geliştirilen “SAR9 METE” özgün yerli tabancaları, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere, Jandarma ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ndeki kullanımı yaygınlaştırılıyor. Her iki tabanca da yüksek sıcaklık testleri, zorlu çevresel koşul testleri ve düşük sıcaklık testlerini başarıyla tamamladı. Güvenlik birimlerinin hafif ve etkin bir silaha sahip olması amacıyla üretilen yerli tabanca METE’ler, 9 mm namluya ve polimer gövdeye sahip. Her iki model de iğne ateşleme mekanizmasına ve tek hareket tetik mekanizması bulunuyor. Ayrıca tabancalar, bir adet 15 ve iki adet 18 mermi kapasiteli olmak üzere, toplam üç şarjör ile teslim ediliyor. Tabancalara optik nişangah takılabiliyor. 30 bin atım ömrüyle uzun süre güvenlik güçlerine hizmet edecek METE, 750 gr ağırlığıyla da ergonomik bir kullanım sunuyor.

Mevcut Durum: Seri Üretim
SARSILMAZ Silah Sanayi A.Ş./ SAR-9 METE
SYS Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş./ TP-9 SF METE
firmaları tarafından seri üretim ve teslimat süreci devam ettirilmektedir.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

SAR 240 – PMT-762

SAR 240’ın 3 ayrı modeli bulunuyor. Bunlardan SAR 240A; SARP ve STAMP gibi uzaktan komutal…