Anasayfa Haberler Genel Haberler Pakistan Babur Füzesini su altından ateşledi!

Pakistan Babur Füzesini su altından ateşledi!

0

Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin medya birimi Kuvvetler Arası Halkla İlişkiler Dairesi (ISPR), Pakistan Deniz Kuvvetleri’nin, Babur’un denizaltından ateşlenen versiyonunun, (SLCM Babur) testini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Denizaltından ateşlenen seyir füzesi SLCM Babur’un 450 km’lik bir menzili olduğu belirtiliyor.

Söz konusu basın açıklamasında ISPR’ye göre, SLCM Babur’un “bir su altı dinamik platformdan” ateşlendiği ve tüm uçuş parametrelerini karşılayarak hedefini kesin bir doğrulukla imha etmeyi başardığı söylendi.

ISPR ayrıca SLCM Babur’un “güvenilir ikinci vuruş kabiliyetinin” bir parçası olduğunu ve “Güvenilirlik ve Güvenilir Asgari Caydırıcılık Politikasını güçlendirmeye yönelik bir adım” olduğunu ekledi.

Son gerçekleştirilen test, SLCM için gerçekleştirilen  2. test olarak kayıtlara geçti, Ocak 2017’de ilk kez daha önce Babur-3 olarak adlandırılan SLCM’nin testi gerçekleştirilmişti. Son testte olduğu gibi, orijinal Babur-3 SLCM testi, tanımlanamayan “sualtı mobil platform”dan gerçekleştirilmişti.

ISPR, SLCM Babur testinin görüntülerini yayınladı, görüntülerde füzenin kapsül içinde sualtı platformundan fırlatıldığı, deniz yüzeyine ulaştığı ve kapsülden çıkarak hedefe uçtuğu görülüyor.

 

STM Pakistan Denizaltısını Modernize Edecek

Pakistan’ın 3 Agosta 90B denizaltılarından ikisi modernizasyon faaliyetlerine tabi tutuluyor. Denizaltılardan biri önceki denizaltı gibi STM önderliğinde bir modernizasyon sürecinden geçirilecek.

Kaynak: quwa.org

Çeviri: Atacan DUMAN

İlgini Çelebilir!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan NATO açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası’nda önemli açıklamalarda bulundu.…