Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Barbaros Sınıfı Fırkatenyler için modernizasyon sözleşmesi imzalandı

Barbaros Sınıfı Fırkatenyler için modernizasyon sözleşmesi imzalandı

0

ASELSAN’ın Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamaya göre ASELSAN ile HAVELSAN arasında oluşturulan İş Ortaklığı ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında, Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyon Projesi ile ilgili olarak 03.04.2018 tarihinde, ASELSAN payı toplam bedeli 175 milyon 783 bin Euro ve 457 milyon 491 bin TL tutarında bir sözleşme imzalandı. Açıklamada söz konusu sözleşme kapsamındaki teslimatların 2025 yılına kadar gerçekleştirileceği belirtildi.

Yine Barbaros sınıfı fırkateynlerdeki savaş yönetim sisteminin Barbaros Savaş Yönetim Sistemi (B-SYS) ile modernize edilmesine olanak sağlayacak proje, Dz.K.K.lığı ile HAVELSAN ve ASELSAN ortaklığı arasında 20 Haziran 2017 tarihinde imzalanmıştı.

20 Haziran 2017’de imzalanan sözleşme kapsamında;

  • Barbaros sınıfı fırkateynlerde mevcut olan TACTICOS savaş yönetim sistemi millî olarak geliştirilen GENESİS (Gemi Entegre Savaş İdare Sistemi)’in bir türevi olan Barbaros Savaş Yönetim Sistemi (B-SYS) ile modernize edilecek.
  • Platformda mevcut olan silah ve sensörler ile SSM tarafından yürütülen Yarı Ömür Modernizasyonu (YÖM) projesi ile platforma kazandırılacak silah ve sensörlerin, B-SYS ile bütünleştirmesi için ihtiyaç duyulan donanım ve yazılımlar geliştirilecek.
  • B-SYS’nin, karada ve denizde icra edilecek testler ile doğrulaması yapılacak ve Garanti süreci boyunca sistemin bakım ve onarımı yurtiçi imkânlar ile gerçekleştirilecek.

Ayrıca Gabya sınıfı fırkateyn ve MİLGEM sınıfı korvetlerde bulunan 76 milimetrelik top için, Araştırma Merkezi Komutanlığı (ARMERKOM) tarafından geliştirilen Top Atış Kontrol Sistemi (TAKS)’nden elde edilen tecrübe ve deneyimlerden istifade edilerek, 5/54 (127 milimetre, 54 kalibre) top için de milli bir atış kontrol sisteminin tasarımı yapılacak, sistemin üretimi, testi, doğrulaması ve B-SYS ile bütünleştirilmesi sağlanacak. Projenin ilk gemisinin Kasım 2020 tarihinde teslim edilmesi planlanıyor.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çin’in yerli amfibi hücum gemisi Type 075 deniz testlerine fiilen başladı

Yakın zamanda denize açılması beklenen amfibi hücum gemisi deniz testlerine başladı. Çin H…