Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Pakistan, yeni seyir füzesi denemesi yaptı

Pakistan, yeni seyir füzesi denemesi yaptı

0

Pakistan Donanması yerli olarak geliştirilen seyir füzesinin ateşleme testini Umman Denizi’nde gerçekleştirdi. Seyir füzesi, uzun süredir Keşmir anlaşmazlığı konusunda Hindistan ile artan gerginliklerin ortasında test ediliyor. Pakistan Donanması, yerli olarak gelişmiş bir seyir füzesinin gemiden ateşlenebilen türüyle atış testini gerçekleştirdi.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin Kuvvetler Arası Halkla İlişkiler Dairesi (ISPR) ofisi olarak bilinen resmi medya iletişim grubu 23 Nisan’da açıkladığı habere göre seyir füzesi Kuzey Umman Denizi’ndeki en son Azmat sınıfı devriye gemisi PNS Himmat’tan ateşlendi. Ocak 2018’de Himmat, füzenin benzer bir test ateşini gerçekleştirmişti. Her iki durumda da, ISPR ofisi, ateşlemede kullanılan füze türünü açıklamasa da, sadece gemi ve kara saldırısı yeteneklerine sahip olduğunu ve silahın ülke içinde geliştirildiğini belirtti. Nisan 2019’da yapılan bir deneme testinde füzenin karadaki hedefini tam isabetle vurduğu ancak konuşlandırılmış olan hedefin türü ve atış sırasında Himmat’ın hedefe olan uzaklık mesafesi hakkında bilgi verilmedi.

ISPR ofisi tarafından piyasaya sürülen deneme görüntüleri sonucunda Himmat’ın füze uzunluğunun 6m ile 7m arasında olduğunu gösteriyor. Test görüntülerine dayanarak Pakistan tarafından yerli olarak geliştirilen Hatf 7 (Babur) kısa menzilli seyir füzesi olma ihtimali muhtemel.

Babür (Urduca: بابر; kodadı: Hatf VII), Pakistan yapımı bir seyir füzesidir.

Daha önce de ‘’Pakistan Babur Füzesini su altından ateşledi’’ başlıklı haberde söz ettiğimiz gibi yine Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin medya birimi ISPR’nin haberine göre Babur’ün denizaltıdan ateşlenen füze versiyonunun ateşleme testinde hedefini başarı ile vurduğunu belirtmişti. Ayrıca Pakistan 700 kiometre menzile sahip olan Babur füzesinin karadan fırlatılabilen versiyonunu 14 Aralık’ta Pakistan’da tam olarak belirtilmeyen bir noktadan ateşleme testini başarıyla gerçekleştirilmişti. Görüldüğü gibi Pakistan, daha uzun menzilli füzelerin çeşitlilik serisini artırıp tamamlamak için seyir füzesinin hava, kara ve denizaltı türevlerinin gelişmeleri yakından takip etmekte.

Pakistan’ın son yıllarda artan Nükleer Silah gücü gözle görülür bir bicimde artmasının nedenlerinin başında Hindistan ile Keşmir işgali meselesi Pakistan’ı silahlanmaya teşvik etti. Dünyadaki nükleer güce sahip tek Müslüman ülke Pakistan ilk olarak 1976’da yılında nükleer çalışmalarına başlayıp 6 yıl içerisinde uranyum geliştirebilecek konuma geldi. Pakistan bu zorlu süreçte özel şirketlerden birçok malzeme tedarik etti. Pakistan 1998 yılından bu yana beş nükleer test yaptığını söylüyor. Pakistan diğer bir haberde söz ettiğimiz gibi 2025 yılına gelindiğinde İngiltere’yi geçerek dünyanın en büyük 5. Nükleer gücü haline gelebilir.

Haberle İlgili diğer kaynaklar:

Pakistan Babur Füzesini su altından ateşledi!

Pakistan nükleer cephaneliğini genişletiyor

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Donanması’nın USS Zumwalt destroyeri ilk atış testini tamamladı

ABD Deniz Kuvvetleri’ne bağlı Zumwalt sınıfı destroyerlerin ilki olan USS Zumwalt te…