Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Pentagon yeni “kule” arıyor

Pentagon yeni “kule” arıyor

0

Defence-Blog’un aktardığına göre Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, çok daha fazla ateş gücü ve etkili menzil sağlamak amacıyla savaş araçlarına yönelik yeni bir uzaktan komutalı silah sistemi için bilgi talebinde bulundu.

Pentagon, savunma endüstrisinden Federal İş Fırsatları (FBO)’ndan yayınlanan 6 Mart tarihli bir Bilgi Talebi (RFI)’ne göre, Hükumet’in pazar araştırması yapması, ilgili tarafları belirlemesi ve XM813 30mm silah sistemi kullanan uzaktan komutalı ve insansız kule gereksinimini destekleme kabiliyeti için bilgi ve planlama istedi.

Potansiyel silah sisteminin aşağıdaki kriterleri karşılaması gerektiğini de ekledi:

  • Birincil Silahlanma: XM813 30x173mm Otomatik Top
  • Eş eksenli Silahlanma: NATO 7.62mm (örneğin M240B veya MK52)
  • Sensörler: NATO boyutunda (3,1 m x 3,1 m) bir aracı 4 km kadar uzaktan %70 oranında tanıyabilen termal kamera
  • Platform Entegrasyonu: Orta büyüklükte bir savaş aracı platformu ile uyumlu olması (örneğin Stryker, M113 ve AMPV)

XM813 Silah Sistemi

Mevcut bilgilere göre XM813, Gelecekteki Savaş Sistemi (FCS-Future Combat Systems) programı için geliştirilen 30 mm MK-44 topun gelişmiş versiyonudur ve Silahlanma Araştırma, Geliştirme ve Mühendislik Merkezi (ARDEC-Armament Research, Development and Engineering Center) tarafından PM-GCV (Program Management – Ground Combat Vehicle)’yi desteklemek üzere geliştirilen daha geniş Gelişmiş Ölümcüllük ve Orta Kalibre için İsabet Sistemi (ALAS-MC-Accuracy System for Medium Caliber) Programının bir parçasıdır.

Bu programın amacı, orta kalibreli silah sisteminde gelişmiş bir ölümcüllük sağlamak, GCV Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) Birincil Silahlanma Amaçları gerekliliklerini karşılamak ve gelecekteki tehditleri karşılamak için entegre bir sistem geliştirirken eşzamanlı gereksinimleri desteklemektir.

Mevcut XM813, bir savaş başlığında havada paralanabilir, geciktirilebilir patlama ve nokta patlama sağlayan çok amaçlı bir fünyenin kullanılmasıyla, açık veya arka kapaktaki personele ve ayrıca duvarların arkasına çalışanlara karşı optimize edilmiş etkileri gösteren 30 mm’lik orta kalibreli bir topdur. Ayrıca kinetik enerji penetratörüyle (KE) benzer malzeme hedeflerine karşı optimize edilmiş etkiler sağlayabilir. XM813 elektrikle çalışan, çift beslemeli bir silah sistemidir, ilk tur seçme kabiliyetine sahiptir ve 30 mm’lik bağlantısız mühimmat paketi ateşler. Silah sistemi esnektir ve hem taretli hem de uzaktan komutalı çok sayıda platforma takılabilir.

 

İlgini Çelebilir!

Amerika Birleşik Devletleri ‘Demir Kubbe’ hava savunma füze sistemi satın aldı

Amerikan web sitesi Defense News’e göre , Amerika Birleşik Devletleri,  ABD Ordusu i…