Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Azerbaycan’a Fırtına satışı tekrar gündemde

Azerbaycan’a Fırtına satışı tekrar gündemde

0

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de gerçekleşen IDEX-19 fuarında Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) yetkililerinin AzeriDefence’e aktardığına göre Azerbaycan’ın T-155 Fırtına Kundağı Motorlu Obüs (KMO) ilgisi devam ediyor.

T-155 Fırtına KMO Alman MTU firmasının MTU-881 KA 500 dizel motorunu kullanıyor. Almanya, Fırtına ihracatının gündeme geldiği 2010 yılında Azerbaycan-Ermenistan’ın Karabağ anlaşmazlığı ve savaş durumu sebebiyle motor ihracatı için lisans vermemişti. MKE yetkilileri “Azerbaycan o zaman ilk ödemeyi yapmıştı bile ancak motor ile ilgili sorun giderilemedi” dedi.

Geçmişte, MKE Azerbaycan’a ve bir başka müşteriye “Fırtına” satışı için alternatif motor seçeneklerini düşünmüştü. Son olarak Ukraynalı yetkililer ve Ukrayna Savunma Sanayii çatı şirketi UkrOboronProm’la görüşmeler yapan MKEK, “ihracat kısıtlaması olmayacak” taahhütü alınca, bu ülkeden motor siparişi verdi. Diğer bir seçenek, başka bir Avrupa şirketi tarafından üretilen motor olarak yer alıyor.

MKE yetkililerine göre, Azerbaycan yetkilileriyle farklı zamanlarda “Fırtına” konulu toplantılar yapıldı. Özellikle, Azerbaycan askerleri Fırtına 2 versiyonuna ilgi duyduğunu belirtti. Son olarak, Savunma Bakanı Zakir Hasanov’a IDEX-2019’daki Fırtına programındaki son durum hakkında bilgi verildi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’a Fırtına KMO maketi takdim edilirken.

Fırtına-2 KMO

Hürriyet gazetesinden Eray Görgülü’nün Ocak ayında aktardığına göre başlayan seri üretim kapsamında 140 adet Fırtına 2 üretilecek. İlk 30 Fırtına 2 2019 yılı sonuna kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek. Ekim 2018’de Fırtına 2 üretimi için Ukrayna’dan 20 adet motor sipariş edildiği belirtilmişti.

Yeni Nesil Fırtına (Fırtına 2) Obüsü geliştirilmesi projesi kapsamında, Aselsan ileri teknolojiye dayalı modern bir obüsün ku­lesini tamamen baştan tasarladı ve herhangi bir taşıyıcı platform üzerine entegre edilebilir seviyede yurt dışına bağımlılığı bulunmayan ürün ortaya çıkardı. Aselsan Sistemleri ile donatılacak Fırtına Obüsleri, dünyadaki rakiplerinin önüne geçecek birçok ilave yetenek kazanacak.

Fırtına 2 KMO’da birinci jenerasyona ek olarak bulunan özellikler şu şekilde:

  • Elektrikli Kule Takat Sistemi (birinci jenerasyonda hidrolik takat sistemi bulunuyor)
  • SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi
  • Daha Kısa Sürede Atış Yeteneği
  • Daha Uzun Menzile Atış Yeteneği
  • Yeni Nesil Atış Kontrol Sistemi
  • İklimlendirme Sistemi

İlginizi Çekebilir:

T-155 Fırtına için Ukrayna’dan motor siparişi verildi

İlgini Çelebilir!

Sınırlarımızın yeni gözcüsü: ATEŞ

Türk savunma sanayisinin iki önemli kuruluşu zırhlı mobil sınır güvenlik aracı Ateş için g…