Anasayfa Haberler Genel Haberler 4. Pil Çalıştayı Programı Erciyes Üniversitesi’nde düzenleniyor

4. Pil Çalıştayı Programı Erciyes Üniversitesi’nde düzenleniyor

0

4. Pil Çalıştayı Basın Duyurusu

Enerji depolama sektörünün önemli aktörlerinden olan ASPİLSAN Enerji A.Ş. her türlü taşınabilir sistem bataryalarını, enerji depolama sistemlerini üretmesinin yanı sıra, özellikle uçak ve helikopter aküsü üretimi yapan ülkemizdeki tek şirket, dünyada da sayılı şirketlerden biridir. YÖK tarafından ülkemizin 10 araştırma üniversitesinden biri olarak belirlenen Erciyes Üniversitesi ise enerji alanında dikkat çeken araştırmalar ortaya çıkarmaktadır.

Taşınabilir ve hatta giyilebilir enerji depolama sistemleri olan bataryalar her geçen gün hayatımızda daha fazla yer almaktadır. Elimizde bulunan telefondaki bataryadan, evimizdeki elektrik süpürgesine ve hatta kalp rahatsızlıklarında kalbimize kadar giren pil ve bataryalar gelecekte daha da önem kazanacaktır. Bununla birlikte doğal kaynaklar kullanılarak üretilen enerji ülkeler için gittikçe daha kritik bir hale gelmektedir. Bu durum, ülkemizin cari açığının en önemli nedenlerinden birini oluşturmaktadır. Son dönemde ülkemizde yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımlar bu konuda önemli bir destek sağlamakla birlikte burada üretilen enerjinin doğa koşullarına bağlı olması bu enerjinin depolanarak gerekli yer ve zamanda kullanılmasını gerektirmektedir. Bu durumda da bu enerjinin depolanması büyük önem kazanmaktadır.

Günümüzde, geleceğin ulaşımını sağlayacak olan elektrikli araçların gelişimi ve kullanımı yaygınlaşırken bir yandan da giderek kalabalıklaşan şehirlerde çevreci ulaşım çözümlerine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Bu kapsamda da elektrikli toplu taşıma araçları ve raylı sistemlere verilen önem artmaktadır. Havacılık teknolojilerinde de büyük ilerleme kaydedilmekte, geliştirilen yeni hava taşıtlarının ve insansız hava araçlarının askeri ve sivil pek çok alanda kullanımı yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde tüm bu sistemlerin olmazsa olmaz temel parçalarından biri olan batarya ve akülerin de milli ve yerli şekilde üretilmesi çalışmaları, ülkemizin tüm bu gelişmelere kayıtsız kalmadan gelişimini sürdürebilmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Bu kapsamda, ASPİLSAN Enerji A.Ş. tarafından ülkemizdeki sektör temsilcilerini, bilim adamlarını ve ekosistemde yer alan tüm oyuncuların katıldığı çalıştaylar düzenlenmektedir. İlki 23 Aralık 2016 tarihinde ikincisi 21-22 Aralık 2017 tarihinde, üçüncüsü ise 21 Aralık 2018 tarihinde düzenlenen Pil Teknolojileri ve Enerji Sistemleri Çalıştayı, bu yıl dördüncüsüyle 19-20 Aralık 2019 tarihlerinde ASPİLSAN Enerji A.Ş. ve Erciyes Üniversitesi iş birliğiyle düzenlenecektir.

Söz konusu çalıştayda pil teknolojileri, enerji sistemleri, havacılık, raylı sistemler, otomotiv ve telekomünikasyon alanlarında enerji sistemlerinin kullanımıyla ilgili tarafların katılımı ile dünyada ve Türkiye’deki gelişmeler ele alınacak ve değerlendirmeler yapılacaktır. Çalıştayda; Pazar ve Pazara Ulaşım Fırsatları, Savunma, Otomotiv, Telekomünikasyon Sektörleri ile diğer kullanım alanlarının değerlendirildiği oturumlarda tartışılacak ve öneriler değerlendirilerek “Enerji Depolama: Batarya Pazarı ve Pazara Ulaşım” raporu hazırlanacaktır. Bu doğrultuda akademisyenlerimiz “Batarya Teknolojisindeki Gelişmeler”i ve çalışmalarını paylaşacak, akabinde “Teknoloji Yol Haritası” katılımcılarla birlikte hazırlanacaktır.

ASPİLSAN Enerji A.Ş. ve Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde, Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan 4. Pil Teknolojileri ve Enerji Sistemleri Çalıştayı’na, TÜBİTAK MAM Enstitüsünün yanı sıra ülkemizin başta gelen üniversitelerini temsilen akademisyenler ile ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ gibi savunma sanayinin öncü firmaları ile birlikte Savunma Sanayi Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı gibi alanında söz sahibi uzmanları barındıran kurum ve kuruluşlar katılacaktır. 19-20 Aralık 2019 tarihinde Erciyes Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde, ülkemizde dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz 4. Pil Teknolojileri ve Enerji Sistemleri Çalıştayı’na tüm basın kuruluşları davetlidir.

4. Pil çalıştayı programına ulaşmak için tıklayın. 

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD ordusu “Skyborg”insansız hava aracının ilk prototipleri teslim alacak

Birleşik Devletler ordu yetkilisine göre ABD Hava Kuvvetleri, Skyborg drone prototiplerini…