Anasayfa Haberler Polonya, Leopard 2A5 Tank Simülasyon Merkezi kuruyor

Polonya, Leopard 2A5 Tank Simülasyon Merkezi kuruyor

0

Polonya Ordusu bünyesindeki mevcut Leopard 2A5 tipi tankları için daha etkili bir eğitim sağlamak amacıyla Leopard 2A5 simülasyon merkezi kuruyor.

Polonya’nın Wesoła kentinde bulunan tank birliği eğitim merkezinin 2023’ün sonuna kadar açılması planlanıyor. Merkez bu sayede Polonya’nın Leopard 2A5 operatörleri için eğitim sağlayabilecek bir dizi simülatöre sahip olacak.

Leopard 2A5 simülatörlerinin temin edilmesi Polonya’nın “Teknik Modernizasyon Planı” çerçevesinde gerçekleştiriliyor. Wesoła’ya gerçekleştirilecek bu teslimatların 2023 yılında tamamlanması bekleniyor. Buna göre söz konusu sistemlerin tedarik sürecinin en geç bu yıl veya gelecek yıl başlayacağı iddia ediliyor.

Polonya Savunma Bakanlığı (MoD) Operasyon Merkezi tarafından sağlanan bilgilere göre, 1. “Warszawska” Zırhlı Tugayı için bir eğitim merkezinin kurulması ile ilgili belgeler hazırlanıyor. Bu çerçevede simülatörlerin satın alınması da yer alıyor.

Polonya MoD Operasyon Merkezi tarafından yapılan açıklama;

“Wesoła’da bir eğitim merkezinin kurulmasına yönelik planlanan yatırımlar devam etmektedir. Dokümanları hazırlama aşaması şu anda gerçekleşmektedir. Tüm yatırım 2023 yılında tamamlanacaktır. 1. Zırhlı Tugayı için Leopard 2A5 AMT Unsurlarının Eğitimi için tasarlanmış bir Simülatör Setinin alınması planlanmaktadır. Dokümantasyon Genel Komutanlık ile birlikte Silahlanma Müfettişliği tarafından hazırlanmaktadır. Varşova merkezli tugay, yatırım tamamlandıktan hemen sonra eğitim hazırlığına ulaşacaktır.” 

Eğitim merkezi, 1. Tugay’ın daha önce Güney Batı Polonya’da Żagań merkezli 34. Zırhlı Tugayı’na ait olan Leopard 2 platformlarını ele geçirdikten sonra tam operasyonel olmalarını sağlayan tek yatırım değil. Leopard 2A5’ler 2017’den beri naklediliyordu. 128 adet Leopard 2 ana muharebe tankı için garajların 2022’de teslim edilmesi bekleniyor.

Polonya Kara Kuvvetleri’nin yaklaşık 247 adet Leopard 2A4 ve 2A5 Ana Muharebe Tankı işlettiği biliniyor.

İlgili Olarak:

Polonya 60 adet Rosomak-S 8×8 zırhlı araç satın almayı planlıyor

Polonya yeni destek helikopteri tedariki için ihale açtı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

V-22 Osprey’ler, Japonya Kara Öz Savunma üssüne geldi

V-22 ‘ler, Japonya Kara Öz Savunma Kuvveti üssüne konuşlandırıldı.  Japonya Öz Savun…