Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Rafael, Almanya ile Spike ATGM anlaşması imzaladı

Rafael, Almanya ile Spike ATGM anlaşması imzaladı

0

Almanya Ordusu Spike ATGM Kullanmaya Devam Edecek

Rafael Advanced Weapons Systems, binlerce Spike tanksavar füzesi tedarik etmek üzere Almanya ile anlaşma imzaladı. Rafael anlaşmanın net fiyatını açıklamadı, ancak savunma kaynakları anlaşmanın 200 milyon € civarı olduğunu tahmin ediyor. Diehl Defence ve Rheinmetall Electronics’in ortak girişimi olan Eurospike, yakın zamanda imzalanan anlaşmaya öncülük ediyor.

Füzeler ve lançerlerin, yerel firmalar tarafından Rafael’in yerel sanayi ile takım oluşturma politikasına uygun olarak üretileceği ve bilgi aktarımının sağlanacağı belirtildi.

Sözleşmenin bir parçası olarak ilk siparişin 1.500 adet Spike füzesinin yanı sıra, yüzlerce Rafael’in yeni ICLU (Integrated Control Launch Unit) füze lançeri için olduğu açıklandı. Sözleşme Alman ordusunun önümüzdeki birkaç yıl içinde ek Spike füzesi tedarik etmesine uygun olarak tasarlandı.

Alman Ordusu, aktif olarak portatif Spike (Almanya’da MELLS olarak geçen) fırlatıcısı kullanıyor. Ek olarak Puma, Marder ve Wiesel zırhlı araçlarında da araca monteli şekilde fırlatıcıyı kullanmakta.

Moshe Elazar, “Bu, Eurospike ve dolayısıyla Rafael için dünyadaki beşinci nesil ATGM’nin lider tedarikçisi olarak kayda değer bir sözleşme. Kuşkusuz, Alman Ordusunun Avrupa’nın en güçlü ATGM kuvvetlerinden biri olarak konumunu güçlendirecektir. ” dedi.

Elazar ek olarak, ”Spike füzesi ve fırlatıcı çapraz ulus ortaklığı ile ülkelerin ortak Spike füze stoklarını yönetmelerine, ortak tedarikler yaratmalarına ve karşılıklı destek sağlamalarına olanak tanıyor. Avrupa’daki yerel üretim sayesinde Eurospike tarafından bir arada kullanılan Spike, gerçekten müşterek bir Avrupa füzesi.” açıklamasında bulundu.

Dünyanın dört bir yanında 33 farklı Spike füze kullanıcısı bulunuyor. Almanya, NATO ve AB’deki diğer 19 Spike kullanıcısı ülke arasında. Hem tatbikat/eğitim faaliyetlerinde hem de muharebe alanında 5500’den fazla Spike füzesi atışı icra edildi. Bugüne kadar dünya çapında 30.000’den fazla Spike füzesi tedarik edildi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve…