Anasayfa Haberler Rafael, SPIKE SR’nin testlerini tamamladı

Rafael, SPIKE SR’nin testlerini tamamladı

0

İsrailli savunma şirketi “Rafael Advanced Defense Systems”, Ocak ayının başlarında SPIKE SR hassas güdümlü füze sistemi üzerinde bir dizi test gerçekleştirerek test sürecini tamamladı.

Güney İsrail’de bulunan Negev Çölünde yapılan testler sırasında, kullanıcı operatörler 2.000 metre uzaklıktaki hedefleri başarıyla vurdu. Füze, testlerde daha fazla uçuş enerjisi, ölümcüllük ve etkileyici zırh delme kabiliyetini sergiledi.

Bu menzile daha önce sadece daha ağır ATGM sistemleri tarafından ulaşılmıştı.

Düşük Ağırlık, Yüksek İmha Kapasitesi

SPIKE SR (kısa menzilli), 3. nesil kısa menzilli, tek-er tarafından taşınabilir, elektro-optik ateş ve piyade veya özel kuvvetlere bağlı birimler tarafından omuzdan fırlatma şeklinde kullanıma göre tasarlanmış güdümlü tanksavar füze (ATGM) sistemidir. Sadece 10 kg ağırlığında olan bu sistem, SPIKE füze ailesinin en küçük ve en hafif varyantıdır.

Kolay taşınabilir, tek atımlık mühimmat şeklinde tasarlanan SPIKE SR, patlayıcılı reaktif zırh (ERA) plakalarını yok etmek için tanksavar HEAT mühimmat başlığına sahiptir.

Soğutmasız IIR, yüksek çözünürlüklü CCD ve optimize edilmiş bir güdüm sistemi de dahil olmak üzere füzenin son teknoloji arayıcı başlıklı teknolojisi (gündüz/gece), çeşitli misyonlar ve çevresel senaryolarda piyade güçlerinin ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. SPIKE SR’nin en büyük avantajları, kapalı halden çalışmaya hazır duruma gelmeye (30 saniyeden az) kadar kısa zaman aralığına sahip olmasıyla birlikte düşük ağırlığıdır.

Rafael’in Hassas Taktik Silah Sistemleri Direktörlüğü Pazarlama ve İş Geliştirme Direktörü Gal Papier, “Diğer büyük kalibreli füzeler kadar ölümcül yeteneği olduğu kanıtlanan bu küçük füze sistemi, hafifliği nedeniyle operatörleri için çeviklik ve yumuşak çıkışından (daha düşük itki gücü ile) itibaren 6 saniye içinde hızlı hareket etme kabiliyeti ile çok gurur duyuyoruz. Hareketli hedeflerde olan başarısı bugünün muharebe sahasında yüksek talep gören yetenekler.” dedi.

Jerusalem Post gazetesi tarafından yayınlanan bir habere göre, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), 2018’de piyade birimleri için binlerce “özelleştirilmiş” SPIKE SR sistemi satın aldı. Satın alınan özelleştirilmiş sistemlerin kara misyonları sırasında sahadaki birliklere daha fazla esneklik sağlamak için %40 azaltılmış bir ağırlığa sahip olduğu belirtildi.

SPIKE ailesinden, NATO üyelerine de dahil olmak üzere, 34.000 adet üretildi ve teslim edildi. Helikopterler, kara araçları, gemiler ve daha fazlası dahil olmak üzere 45 farklı platforma entegre edilmiş halde 34 ülkede faaliyet gösteriyor.

Yapılan Testlere Ait Video

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Pulat Aktif Koruma Sistemiyle tanklarımız dünyada ilk 3’te

SSB, M60T tank modernizasyonlarını tamamladı. SSB, TSK’nın envanterindeki bütün M60T tankl…