Anasayfa Haberler Genel Haberler Raytheon iha-savar lazer sistemini ABD Hava Kuvvetlerine teslim etti

Raytheon iha-savar lazer sistemini ABD Hava Kuvvetlerine teslim etti

0

Raytheon firması ilk yüksek enerjili insansız lazer sistemini Ekim ayında ABD Hava Kuvvetleri’ne teslim etti

İnsansız lazer sistemi, operatörleri eğitmek ve sistemin gerçek dünya koşullarında etkinliğini test etmek ve yıl boyu sürecek olan Hava Kuvvetleri testleri için yurt dışında konuşlandırılacak.

Raytheon’un yüksek enerjili lazer silah sistemi, dronları tespit etmek, tanımlamak ve izlemek için şirketin bir elektro-optik / kızılötesi sensörü olan Çoklu Spektral Hedefleme Sisteminin gelişmiş bir değişkenini kullanıyor. Hedefe kilitlediğinde tehdit oluşturan insansız hava aracını birkaç saniye içinde etkisiz hale getirebiliyor.

Raytheon Space and Airborne Systems başkanı Roy Azevedo, “Beş yıl önce, birkaç kişi dron tehdidi konusunda endişeliydi” dedi. “Şimdi, sürü saldırı veya saldırı haberleri alıyoruz. Müşterilerimiz bunun geldiğini gördü ve şu anda hazır bir insansız hava aracı özelliği geliştirmemizi istedi. Bunu sadece çizim tahtasından 24 aydan daha kısa bir sürede teslim alarak yaptık. ” dedi.

Raytheon, yüksek enerjili lazer silah sistemini küçük bir arazi aracı üzerine entegre etti. Standart 220 volt prizden tek bir şarjla HELWS; istihbarat, gözetleme ve keşif yeteneği sağlayabilecek özellikte. Sistem jeneratör ile kullanıldığında çok daha efektif ve uzun süreli kullanım imkanı sunuyor. Raytheon, insansız hava araçlarının tehdidini çok çeşitli senaryolarda ele almak için bir yıl boyunca sistem testlerine devam edecek. Ticari hava alanlarından ileri işletme üslerine ve kalabalık stadyumlara kadar.

*UAS: Unmanned Aerial Systems – İnsansız Hava Sistemleri

*HELWS: High-Energy Laser Weapon System – Yüksek Enerjili Lazer Silah Sistemi

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

İlgini Çelebilir!

Meteksan Savunma Genel Müdüründen COVID-19 salgınına karşı dayanışma mesajı

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan; “İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte …