İsveçli havacılık ve savunma firması Saab ve Amerikan Raytheon firması; dünyada kırktan fazla kara gücünde hizmet veren omuzdan ateşlenen Carl Gustaf silah sisteminde kullanılacak güdümlü mühimmatın testlerini başarılı bir şekilde icra ettiğini duyurdu. Testler; İsveç, Karlskoga’da konuşlu Saab Bofors Test Center’da ve Teksas, Sierra Blanca’da konuşlu Mile High Range’de gerçekleştirildi.

Carl Gustaf mühimmatını muharebe sahasında taşıyan personel. Fotoğraf: Raytheon

Yarı aktif lazer güdümlü mühimmat; kullanıcıların 2000 metre menzildeki sabit ve hareketli hedeflere karşı isabetli angajmanlar icra etmesine olanak sağlayacak.

Raytheon Kara Harp Sistemleri Başkan Yardımcısı Sam Deneke:

“Raytheon ve Saab son on iki ay boyunca hafif zırhlı araçlara, sığınaklara ve beton yapılara nüfuz edecek hassas güdümlü mühimmat geliştirmekle uğraştı. Bu hafif mühimmat, ikincil zayiatı azaltmakla beraber potansiyel hasımlara karşı etkili olması itibariyle kısıtlanmış angajman kuralları çerçevesinde kullanılmak için ideal bir sistem.”

Yüksek menzil ve kapalı mekanlardan ateşlemeye müsait olması itibariyle Carl Gustaf güdümlü mühimmatı, kullanıcının emniyetine de katkı sağlayacak.

Deneke’nin yeni mühimmatın ikincil zaiyatı azaltacağına dair öngörüsünü paylaşan Saab yetkilisi Görgen Johansson, bu geliştirme sürecinin Carl Gustaf sistemi için önemli biz basamak olduğunu kaydetti.

Raytheon firması, Saab ile Carl Gustaf ve AT-4 sistemlerini kullanıcı ülkelerin yakın vade isterlerini karşılamak amacıyla birtakım modernizasyona tabi tutmak üzere iş birliği yaptığını 9 Kasım 2017 tarihinde duyurmuştu. Carl Gustaf güdümlü mühimmatı, 5 Ekim 2018 tarihinde Amerikan Kara Kuvvetleri ile yapılan sözleşme kapsamında tanıtıldı. Üç defa tam kapsamlı test atışları gerçekleştirileceğine dair bilgi verilen 2018 tarihli haberde, 2020 yılında İsveç’te mühimmatın test edileceği kaydedilmişti.

Carl Gustaf, tek er tarafından omuzdan ateşlenebilir ve zırhlı araçlara karşı etkilidir. Fotoğraf: Raytheon

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Alman-Fransız ortak tankı EMBT için mimari çalışma kapsamında sözleşme imzalandı

”Sistem Mimarisi Tanımlama Çalışması” Bölüm-1 için KMW, Nexter, Rheinmetall ve…