Anasayfa Haberler Rheinmetall’ın Yaya ile Özel Birlikler için RSG60 Katma (Kompakt) Havan Çözümü

Rheinmetall’ın Yaya ile Özel Birlikler için RSG60 Katma (Kompakt) Havan Çözümü

0

Rheinmetall, piyade ile özel birlikler için yaptığı ve yenilenmiş bir tasarım ile yapım özellikleri gösteren yeni 60 mm’lik el havanını tanıttı.

Olağan Sürüm

Yaklaşık 70 cm olan havan borusu karbon lif ile sarılı olan çelikten. Bu yapı özelliği gerekli sağlamlığı sağlarken gerecin ağırlığı bakımından yeynilik de sunması için. Böylelikle olagelen saf çelikli borulardan %30 daha yeyni. Zemin levha ise karbon lifli bileşik malzemeden.

Katma tasarım yük-yer tasarrufu sunarken havanın çabuk kurulumunu olanaklıyor. Bunun ötesinde gereç için birde ikili çözüm söz konusu. 15,8 kg’lık olağan sürümü salt el yordamı ile 6,8 kg’lık komando havanına dönüşebiliyor. Bunun için gerekli olan dört adet cıvatanın (bulon) çözülmesi yalnızca yaklaşık 30 saniye alıyor.

Komando Sürümü

Rheinmetall, olağan sürüm için mühimmat ve barut hakkına göre 3200 metreye dek bir erim verirken 30 cm’lik bir boru uzatması ile bu +500 metreye çıkabiliyor. Komando sürümünde ise aşağı yukarı 2000 metrelik bir erim söz konusu.

Yeni havanın geliştirilmesi 2017 yılının Ekim ayında başladı. Rheinmetall’ın amacı geniş 60 mm’lik havan mühimmatı ve ateş destek unsuru yelpazesini uygun ve de gelecek-ufuklu da bir gereç ile genişletmekti. Bu nedenle en başından beri ağırlık azaltması, kolay kurulum/hızlılık ve ele yatkınlık çalışmanın merkezinde idi. RSG60 şimdiye dek birçok deneme atışını başarılı biçimde geçti.

Kaynak: Strategie & Technik / Rheinmetall. Çekimler Rheinmetall’dan.

İlgini Çelebilir!

ARES Tersanesi, Umman’a ilk ARES 85 Hercules devriye gemisini teslim etti

ARES Tersanesi, Umman’ın Polis Sahil Güvenlik birlikleri (ROPCG) için sipariş ettiği…