Anasayfa Haberler Genel Haberler Roketsan zırh çözümlerinde önemli gelişmeler

Roketsan zırh çözümlerinde önemli gelişmeler

0

Defence Turk’ün IDEF’19’da edindiği bilgilere göre Roketsan’ın zırh çözümleri çalışmalarında çok önemli gelişmeler var. M60T Modernizasyonu kapsamında reaktif zırh entegrasyonu gerçekleştirilen tanklarda zırh içeriğindeki patlayıcıların ömürleri azaldığı için söz konusu zırhlar Roketsan tarafından geliştirilen reaktif zırh modülleri ile değiştirilecek. Test çalışmaları devam eden zırh sistemlerinin M60T’ler üzerine uygulanması bekleniyor.

Rus menşeli tanklara da entegrasyonu yapılabilen Roketsan Zırh Çözümlerinin Pakistan envanterindeki tanklar ve Irak ordusundaki T-72’ler ile görüşmeleri henüz devam eden Azerbaycan ordusundaki T-72’lerin reaktif zırh modernizasyonu gündemde. Bununla birlikte Aselsan’ın Kazakistan’da yürüttüğü T-72 modernizasyonu için reaktif zırh konusunda Aselsan ile Roketsan arasında görüşmeler yapılıyor.

Roketsan, M60A3 Modernizasyonu projesinde tankın zırh çözümlerinden sorumlu. Roketsan bu kapsamda 5 tankın zırh giydirme işlemini tamamladı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının modern ana muharebe tankı gereksinimi kapsamında 2008 yılında Roketsan, ALTAY Projesi Zırh Sistemleri’nin alt yüklenicisi olarak görevlendirildi. ALTAY Tankı’nda kullanılmak üzere pasif kompozit ve reaktif zırh sistemlerinin geliştirilmesine yönelik sözleşme Savunma Sanayii Başkanlığı ve Roketsan arasında imzalandı. 2009’da yürürlüğe giren sözleşme kapsamında Roketsan, Balistik Koruma Merkezi’ni kurdu ve 2010 yılında faaliyete geçirdi.

Roketsan ERA

Roketsan Balistik Koruma Merkezi (BKM), askeri ve sivil platformların balistik koruma ihtiyaçlarını karşılamak üzere balistik koruma sistem çözümleri geliştirmek amacıyla kuruldu. BKM hafif/ağır zırhlı araçlar için kompozit ve reaktif zırh (ERA) tasarım, geliştirme, üretim ve test yeteneklerine sahiptir. Ayrıca, zırhlı araçların RPG tehdidine karşı koruma seviyelerini artırmak amacıyla Esnek Katmanlı Zırh Sistemi çözümleri ve alan koruma çözümleri de sunmaktadır.

ERA Reaktif Zırh Sistemi

ERA ROKETSAN Reaktif Zırh Sistemi, zırhlı muharebe araçlarının beka seviyesinin artırılması ve modernizasyonu projeleri kapsamında geliştirilen hibrid bir zırh sistemidir. İleri malzemelerin kontrollü parçalanma ve aktif ve pasif elementlerin birleşimi ile çevresel hasar etkisi azaltılmaktadır. Özel olarak reaktif zırh uygulamalarında kullanılmak üzere ROKETSAN
tarafından enerjik malzemeler geliştirilmiştir. Ana muharebe tankları için geliştirilen ağır Reaktif Zırh Sistemlerinden, hafif zırhlı araçlar için üretilen reaktif zırhlara kadar değişik tipte enerjik malzeme teknolojileri Reaktif Zırh Sistemlerinde (ERA) kullanılmaktadır.

Özellikler

 • Anti-tank füzelerine ve roketatar tehditlerine karşı maksimum koruma
 • Tandem harp başlıklarına karşı koruma
 • ROKETSAN tarafından tasarlanan duyarsız patlayıcı
 • En aza indirilmiş çevresel zarar
 • Modüler sistem – kurulum, söküm kolaylığı
 • Farklı araç tiplerine uygulanabilme
 • Bakım gerektirmeme

Kompozit Zırh

Kinetik ve çukur imlalı kimyasal mühimmatlara karşı kara, hava ve deniz platformlarında koruma sağlayan modern ve hafif bir zırh sistemidir. ROKETSAN BKM, hem seramik tozlardan pasif kompozit zırh bloğu hem de enerjik malzemeler ve bütünleştirilmiş zırh modüllerinden reaktif zırh bloğu üretimlerini aynı tesis çatısı altında gerçekleştirebilmektedir.

BKM Üretim Yetenekleri

 • Ağır Zırh Seramik Blok Üretimi
 • Oksit ve Oksit Olmayan Seramik Zırh Üretim Altyapısı
 • 2400 °C / 300 Ton Kapasiteli Sıcak Pres
 • 1650 °C Kapasiteli Sinter Fırını
 • Pasif Zırh Malzemelerinin Üretimi için Altyapı
 • İleri Seviye Seramikler: Al2O3, Sic, Hp-B4c vb.
 • Destek Malzemeleri: Aramid, Yüksek Molekül Ağırlıklı Polietilen, S2 Cam vb.
 • Yüksek Sertlikli Seramik Taşlama, Kesme, Sargılama ve Zırh Çeliği Kaynak Altyapısı
 • Duyarsız Reaktif Zırh Patlayıcı Malzeme Üretimi
 • Zırh Entegrasyon Tesisi

RPG Ağı

Teröre karşı yoğun bir mücadele içerisinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taleplerini karşılayabilmek amacıyla ROKETSAN BKM, farklı tip ve modeldeki zırhlı araçlara uygulanabilecek çözümler geliştirmiştir. Terörle mücadele kapsamında, RPG tehditlerine karşı farklı tip ve modeldeki zırhlı araçlar üzerine uygulanmak üzere ROKETSAN, esnek katmanlı kafes zırh sistemini (RPG Ağı) geliştirmiştir. Geliştirme, test ve doğrulama süreçlerinin ardından, RPG Ağlarının müşteriye teslimine başlanmıştır. İlk uygulamalar M60 Ana Muharebe Tankı, Zırhlı Kobra Aracı ve Mayına Karşı Dayanıklı Kirpi Aracı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri envanterlerinde bulunan farklı tipteki araçlar için tasarım çalışmaları devam etmektedir. RPG Ağı; RPG tehditlerine karşı farklı tipteki araçlara ha f ve güçlü bir koruma sağlamaktadır.

Özellikler

 • En Hafif Zırhlı Araçlara Dahi Uygulanabilme
 • Araç Üzerinde Minimum Modifikasyon

Mayın ve El Yapımı Patlayıcılara Karşı Zırh Kitleri

ROKETSAN, ALTAY Türk Ana Muharebe Tankı’nın zırh ve koruma sistemlerini geliştirmiş ve buradan edindiği tecrübeler ile farklı balistik koruma sistemleri üzerinde çalışmaya başlamıştır. Irak ve Afganistan deneyimlerinde mayın ve el yapımı patlayıcıların, askeri birimler için birinci öncelikli tehdit olduğunu gözlemleyen ROKETSAN, bu kapsamda çeşitli koruma kitleri geliştirmektedir. Söz konusu kitler, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde bulunan zırhlı araçlara uygun olarak tasarlanmakta ve STANAG 4569 AEP 55 Volume-2 ve Volume-3 standartlarına uygun olarak test edilmektedir. Mayın kitleri mayınlara karşı STANAG Seviye II-IV arası koruma sağlarken, el yapımı patlayıcılara karşı koruma sağlayan kitler araca 5 m mesafede patlayan 50 kg’lık patlayıcı karşısında basınç ve parça tesirine karşı koruma sağlamaktadır.

Alansal Koruma

Alansal Tesis Koruma Sistemleri askeri karargahlar için çeşitli tehditlere karşı modüler, kolay kurulabilir ve taşınabilir balistik koruma sağlamaktadır. Kritik tesis ve alanları kinetik enerjili mühimmata, havan ve roketatar tehditlerine karşı korumaktadır.

Özellikler

 • 14.5 mm Kinetik Enerjili Mühimmat, 82 mm Havan ve Zırh Delici RPG Mühimmatına Karşı Azami Koruma
 • Hafif, Taşınabilme ve Kolay Kurulabilme
 • Tüm Çevre ve Arazi Koşuları için Modüler Yapı

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Meteksan Savunma Genel Müdüründen COVID-19 salgınına karşı dayanışma mesajı

Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan; “İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte …