Anasayfa Ansiklopedi Sınırlı Patlayıcılı/Patlayıcılı Reaktif Zırh SLERA/ERA

Sınırlı Patlayıcılı/Patlayıcılı Reaktif Zırh SLERA/ERA

0

Patlayıcılı reaktif zırh yani ERA (explosive reactive armour) reaktif zırhlar arasında en yaygın kullanılan zırh türüdür. Reaktif zırhlar ilk önce tanklarda olmak üzere zırhlı personel taşıyıcı ve zırhlı muharebe araçlarında kullanılmaktadır. Patlayıcılı reaktif zırh kabaca iki metal plaka arasına sıkıştırılmış patlayıcıdan oluşur. ERA’nın dışındaki metal plakaya herhangi bir mermi penetrasyonu olursa içerisinde ki patlayıcı dışa doğru patlamak suretiyle gelen merminin etkisini kırar veya azaltır. ERA’ların dezavantajı da bulunmaktadır. Muharebe alanında ERA bulunan tank isabet alırsa yakınında çarpışan piyadeler zarar görebilir.

ERA’lar her mühimmata karşı tepki vermezler. Günümüz modern ERA’ları özellikle 14,5mm üzeri mühimmata tepki verirler.

Üstte bulunan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait M60T tankı Başika kampında Kornet ATGM ile vurulmuş buna karşın ERA’nın mukavemeti ile tank personelini korumuş, hareket ve ateş kabiliyetini kaybetmemiştir.

Kendinden Sınırlayıcılı Patlayıcı Reaktif Zırh (SLERA)

Kendinden sınırlayıcılı patlayıcı reaktif zırh (SLERA), ERA sistemi tabanıyla şekillenmiş patlayıcı yapısında değişiklik yapılmış sistemdir. SLERA (self-limiting explosive reactive armour) pasif zırh sayılabilecek kadar daha düşük kütleli patlayıcılar kullanmaktadır. SLERA bünyesinde ki patlayıcı sayesinde kendisine nüfuz eden patlayıcının kontrollü bir şekilde yayılmasını sağlar. SLERA, ERA’ya göre daha düşük performansa yol açsa da araç yapısı üzerinde etkileri de azaltmaktadır. Bununla birlikte SLERA daha ucuzdur ve üretilmesi daha kolaydır.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Piyade Silahlarına Genel Bakış

Dışarıdan benzer görünse de piyadeler farklı tip silahlar kullanmaktadır. Kalibre, namlu u…