Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rolls-Royce’tan howercraft motoru sözleşmesi

Rolls-Royce’tan howercraft motoru sözleşmesi

0

Rolls-Royce, ABD Donanması ile gemi motorları, sevk bileşenleri ve diğer hizmetler için 115,6 milyon dolar değerinde anlaşma imzaladı. 

Rolls-Royce Defense ABD Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Platformları Program Direktörü Leo Martins, “Rolls-Royce, geniş bir motor ve sevk sistemi bileşenleri ve hizmet anlaşmaları portföyü aracılığıyla ABD Donanmasına destek vermekten gurur duyuyor. Rolls-Royce tahrik ekipmanı neredeyse tüm ABD Donanması gemilerinde tüm dünyada hizmet veriyor ve yeni anlaşmalar Rolls-Royce ürünlerine Donanmanın daimi güvenini yansıtıyor.” dedi.

34.4 milyon dolarlık motor sözleşmesi howercraftlarda kullanılan 16 yeni MT7 gaz türbini motoru üretimi ile ilgilidir. Rolls-Royce, Textron tarafından üretilen deniz aracına monte edilen özel gaz türbini motorlarının tedarikçisidir. MT7 motoru ABD’de Indiana’da üretiliyor. MT7, V-22’lere güç veren Rolls-Royce AE 1107C motorunun bir çeşididir.

Rolls-Royce MT7 motoru

10.9 milyon dolar değerindeki sevk bileşenleri sözleşmesi, ana sevk monoblok pervanelerinin, pervane göbeklerinin, kanatların ve diğer bileşenlerin üretimini içerecektir. Gemi bileşenleri Walpole, Massachusetts’deki Rolls-Royce tesislerinde üretilecek.

70,3 milyon dolara varan hizmet sözleşmesi, DDG 51 muhripleri de dahil olmak üzere birden fazla Donanma gemisi sınıfı için kontrollü aralık pervane (CPP) göbeklerinin ve yağ dağıtım kutularının bakım ve onarım hizmetlerini kapsamaktadır. Gemi bileşenlerine Walpole’deki Rolls-Royce tesislerinde hizmet verilecek. Çalışmanın 2026 yılında tamamlanması bekleniyor.

Rolls-Royce, 2015’te açıklanan ve toplamda 600 milyon doları bulan, Indianapolis’teki tesiste gelişmiş üretim kapasitesinde iyileştirme amaçlayan programda 400 milyon dolarlık bölümü tamamladı. Bu tesis MT7 motorlarının üretildiği yerdir. Rolls-Royce ayrıca Walpole’daki üretim ve hizmet tesisinde de iyileştirmelere gitmektedir.

MT7 Motoru

Rolls-Royce MT7 deniz gazı türbini,  güç / ağırlık oranı ve düşük maliyetler ile kanıtlanmış bir kombinasyon sunan en yeni gaz türbini teknolojisine sahiptir. MT7, 48 milyondan fazla saat görev yapmıştır. V-22 Osprey’e  güç veren AE 1107C motoruyla ortak mimariyi paylaşan başarılı bir motor ailesinin üyesidir.
güç çıkışı 4.6 MW / 6160 beygir
rpm 15,000
rotasyon saat yönünün tersi
uzunluk 1,582mm
çap 877mm
ağırlık 459 kg
yakıt tipi kerosen, F76, dizel

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Türk Donanması Libya açıklarında tatbikat gerçekleştiriyor

Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında tatbikat gerçekleştireceğini ilan eden NAVTEX böl…