Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rus korvetleri müşterek simüle gemisavar atışı icra etti

Rus korvetleri müşterek simüle gemisavar atışı icra etti

0

Baltık Filosu Basın Ofisi’nin yaptığı basın açıklamasına göre Project 20380 sınıfı Steregushchiy ve Soobrazitelny korvetleri, Kuzey Denizi’ndeki görev seyri esnasında simüle füze atışları icra etti. Basın açıklamasında Baltık Filosu bağlısı gemilerin Uran füze sistemlerinden düşman muharip gemilerini simüle eden hedeflere “elektronik atışlar” icra ettiği detayı kaydedildi.

Korvetler bahse konu füzeleri beraber aynı anda attı ve tespit edilen hedeflere beraber taarruz etti. Manevralar esnasında mürettebat ayrıca elektronik harp unsurlarını da kullandı.

Atış safhasını müteakip, Steregushchiy ve Soobrazitelny korvetlerinin mürettebatı hasar tespiti ve sabotaja karşı tedbir manevraları icra etti. Bu şekilde gemilerin birlikte çalışılabilirliği, muhabere kabiliyeti ve müşterek görev kapasitesi sınanmış oldu.

Project 20380 sınıfı gemiler, St. Petersburg konuşlu Almaz Gemi İnşaa Merkezi Tasarım Bürosu tarafından yeşil sularda (green water) refakat ve taarruz görevleri icra etmek, kıyı devriyelerine katılmak ve amfibi harekâtlarda ateş desteği sağlamak amacıyla tasarlandı.

Steregushchy korveti, Ka-27 helikopteri taşır halde, Baltık denizinde Rus ve Çin unsurlarının müşterek icra ettiği Maritime Cooperation 2017 tatbikatına katılmıştı. 27 Temmuz 2017. Fotoğraf: Vitaly Nevar | TASS

Bahse konu korvetler Uran gemisavar füzesi ve Redut satıhtan havaya füze taşıyor. Geminin üzerinde ayrıca 100 mm A-190 topları ve 30 mm hava savunma silahları (CIWS’e karşılık gelmektedir) bulunuyor. Korvetler, Ka-27 helikopteri taşıma kabiliyetine sahip.

Uran Gemisavar Füze Sistemi

Uran gemisavar füze sistemi; aktif radar ve ataletsel seyrüsefer sistemi ile çalışan, yüksek patlayıcılı ve zırh delici harp başlığına sahip olan ve 5000 ton deplasmana kadar olan gemilere yönelik tasarlanan Kh-35UE füzesini kullanmaktadır.

Uran gemisavar füze sistemleri, her biri dört adede kadar Kh-35UE gemisavar füzesi taşıyabilen lançerlerden atılmaktadır. Fotoğraf: Rosoboronexport

Kh-35UE, seyir (cruise) safhasında rotasını ataletsel seyrüsefer sistemiyle kat etmekte ve terminal safhada elektronik harbe dayanıklı aktif radar arayıcısı ile hedefine güdümlenmektedir.

Fırlatma öncesi prosedürler otomatik kontrol sistemi aracılığı ile icra edilmekte, hedef verileri gemide konuşlu olan sensörlerden ve –helikopterler dahil olmak üzere– “dış kaynaklardan” alınabilmektedir.

Uran gemisavar sisteminden Kh-35UE atışı. Haberde bahsi geçen atışlar simüle atışlar olsa da füzenin geometrisinin gözlemlenebilmesi için bu fotoğraf referans teşkil etmektedir. Fotoğraf: Rosoboronexport

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya’nın fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör

Indra, İspanya’nın F110 sınıfı fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör teda…