Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Rus Su-27 savaş uçağı Karadeniz’de düştü

Rus Su-27 savaş uçağı Karadeniz’de düştü

0

Rusya Savunma Bakanlığı, bir Su-27 savaş uçağının Karadeniz’de düştüğünü açıkladı

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 25 Martta yerel saat ile 20.10’da Karadeniz üzerinde Kırım’ın 50 kilometre açığında Su-27 savaş uçağının planlı uçuş sırasında radardan kaybolduğu ve bir dakika sonra bölgeden acil durum sinyalinin alındığı ifade edildi.

Güney Askeri Bölgesi’nden Mi-8 model helikopter ve An-26 model uçağın yanı sıra gemilerin arama kurtarma çalışmaları için bölgeye gönderildiği aktarılan açıklamada, “İlk bilgilere göre, uçak denize düştü. Pilotu arama çalışması kötü hava koşulları nedeniyle zorlaştı.” bilgisi verildi.

NATO kod adı ‘Flanker’ olan Su-27 savaş uçağı Suhoy Tasarım Bürosu (SDB) tarafından tasarlanmış ve üretilmiş 4.nesil avcı uçağıdır.

Toplamda 680 adet Su-27 savaş uçağı üretildiği ifade edilmektedir. Bunlardan yaklaşık 400 adeti Rus Hava Kuvvetlerinde kullanılıyor. Ayrıca Ukrayna, Beyaz Rusya  Kazakistan ve Özbekistan hava kuvvetlerinde de Su-27 savaş uçağı bulunuyor. Çin 1998 yılında Su-27 savaş uçağını Shengyang J-11 adı altında üretim lisansını imzalamadan önce 1991 ve 1995 yıllarında tedarik etti.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Bell Textron’dan Türk Polis Teşkilatına “Üstün Operasyonel Hazırlık” Ödülü

Amerikan Havacılık ve Uzay şirketi Bell Texton Şirketinden Türk Polis Teşkilatına Üstün Op…