Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri İttifak Yer Gözetleme sisteminin ilk yer kontrol istasyonu Sicilya’ya ulaştı

İttifak Yer Gözetleme sisteminin ilk yer kontrol istasyonu Sicilya’ya ulaştı

0

NATO’nun İttifak Yer Gözetleme programı (NATO AGS), sistemin ilk yer kontrol istasyonunun Mart ayının ortasında Sigonella, İtalya konuşlu NATO İttifak Yer Gözetleme Gücü’ne teslim edilmesiyle bir diğer mihenk taşı kaydetti.

NATO AGS Yönetim Ajansı (NAGSMA), Mobil Genel Yer İstasyonu’nu (Mobile General Ground Station, MGGS) sistemin tanınması ve eğitim amaçları çerçevesinde üsse transfer etti.

General Phillip Stewart ve Albay Raimundo Martinez, ilk yer kontrol istasyonunun (MGGS) Sigonella, İtalya konuşlu AGS üssüne teslimatına dair belge ile kamera karşısına çıktı. Fotoğraf: NATO

İttifak Yer Gözetleme Programı Nedir?

İttifak Yer Gözetleme Programı, NATO’nun barış, kriz ve savaş durumunda ilgi duyduğu bölgenin uzaktan (stand-off) gözetlenmesini sağlayacak hava platformu ve yer ünitelerinden oluşacak çekirdek kabiliyet şeklinde bir yer gözetleme yeteneğinin elde edilmesi amacıyla başlattığı bir programdır.

NATO’nun çokuluslu programlarından biri olan İttifak Yer Gözetleme (AGS) Sistemi, maliyet etkin bir şekilde belirli bir yeteneği çokuluslu olarak elde etmek ve birlikte çalışılabilirliği temin etmek maksadıyla ortak hareket edebilir kılan bir girişimdir.

Global Hawk insansız hava aracının NATO isterleri için uyarlanmış türevi olan RQ-4D uçaklarının ilki 21 Kasım 2019‘da, ikincisi 19 Aralık 2019‘da Sigonella’ya varmıştı. Fotoğraf: NATO

Alliance Ground Surveillance (AGS), 15 NATO ülkesinin iştirakiyle beş adet Amerikan Global Hawk Blok 40 insansız hava aracının NATO’nun ihtiyaçları için konfigüre edilmiş türevi olan RQ-4D ve Avrupa menşei komuta kontrol istasyonlarından müteşekkil bir istihbarat, keşif ve gözlem (ISR) sistemidir.

15 ülke, İttifak Yer Gözetleme programına finansal ve ömür döngüsü desteği kalemlerinde pay alarak katkı sağlamaktadır. Sicilya’da konuşlu İttifak Yer Gözetleme Ana Harekât Üssü’nün inşası devam etmektedir, inşa faaliyetleri tamamlandığında üste 550 personel görev icra edecek.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Minyatür Bombanın canlı harp başlığıyla son test atışı başarıyla tamamlandı

ASELSAN tarafından geliştirilen Minyatür Bomba canlı harp başlığıyla başarıyla test edildi…