Anasayfa Haberler Rusya, Hafter’e destek için Sirte’ye milis ve Pantsir-S1 sevk ediyor

Rusya, Hafter’e destek için Sirte’ye milis ve Pantsir-S1 sevk ediyor

0

Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) tarafından meşru hükümet olarak tanınan Libya’nın Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçlerine karşın Rusya darbeci Hafter güçlerini desteklemek üzere Sirte’ye sevkiyatlarına devam ediyor.

UMH’nin Sirte ve Cufra Operasyon Odası Sözcüsü Abdülhadi el-Dırah tarafından yapılan açıklamada Rusya’nın darbeci Hafter’e artan desteğine vurgu yapılarak: “Sirte’deki Gardabiya Havaalanı’na içerisinde Rus silahları ve Suriyeli milislerin olduğu 11’den fazla Rus kargo uçağı indi.”  Sözcü açıklamasında ayrıca, 6 adet Pantsir hava savunma sisteminin Rusya’dan Sirte‘ye getirildiğini söyledi.

Daha önceden Libya’da UMH güçlerine ait Bayraktar TB’ SİHA’lar Birleşik Arap Emirlikleri tarafından darbeci Hafter güçlerine sağlanan Rus yapımı Pantsir-S1 hava savunma sistemlerini imha etmişti. İmha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemleri MAN araç şasi üzerine entegre iken Tarhuna hattında imha edilen Pantsir-S1 hava savunma sistemleri Rus şasi araç üzerine entegre edilmişti. Bu sistemlerin Rus PMC Wagner tarafından işletildiği ifade edilmekte. Tarhuna ve Beni Velid bölgesinden çekilen Rus PMC Wagner konvoyunda yine Rus şasi araç üzerine entegre Pantsir-S1 hava savunma sistemleri görüntülenmişti.

Tarhuna’dan çekilen Wagner konvoyunda yer alan Pantsir-S1 hava savunma sistemi

BAE tarafından Sudan ve Yemen’den getirilen milislerden sonra Rusya’da darbeci Hafter’i desteklemek üzere bölgeye Suriye’den milisleri sevk etmeye devam ediyor.

BAE‘nin desteğini alan Sudanlı General Hemetti, darbeci Hafter’i düştüğü zor durumdan kurtarmak için, Kuzey Afrika bölgesine iki adet askeri birliği yollamayı kabul etmişti.  Libya’daki çatışmalarda, binlerce Sudan vatandaşı da ön saflarda yer alıyor ve bu zamana kadar pek çok Sudanlı hayatını kaybetti. Bu paralı askerler, sosyal medyada paylaştıkları, Sirte ve Güney Libya yöresinde çekildiği bildirilen fotoğraf ve kliplerde, bu mücadeleye katılma nedenlerini; “Libya’yı özgürleştirmek” olarak nitelendiriyorlar.

Sudan hükümeti ise, Libya’da devam eden çatışmalarda, hiçbir Sudan gücünün yer almadığını iddia ediyor.

Darbeci Hafter saflarında bulunan Sudanlı milisler

Libya’daki Rus savaş uçaklarının varlığı

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM), daha önce yaptığı açıklamalarla ve paylaştığı fotoğraflarla Rusya’nın Libya’daki askeri varlığını gözler önüne sermişti. Yapılan açıklamalarda Rusya’nın Libya’ya savaş uçağı konuşlandırdığı ve devlet destekli paralı askerlere destek verildiği paylaşılmıştı.

AFRICOM’un yaptığı açıklamaya göre Rus uçakları Mayıs ayı sonundan itibaren Libya’da aktif olarak kullanılıyor. Bu Rus uçakları, Rus hükûmeti tarafından desteklenen özel askeri şirketleri (PMC) desteklemek için kullanılıyor. ABD Afrika Komutanlığı, Libya’daki El-Jufra’dan kalkan bir Rus uçağının fotoğraflarının çekildiğini belirtti. Libya’nın Sirte şehri yakınlarında faaliyet gösteren bir MiG-29 da fotoğraflandı.

İlgili Olarak:

BAE’nin isteği üzerine Sudanlı General Hametti darbeci Hafter’i desteklemek için Libya’ya birlik yolluyor

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Gaziantep Sanayi Odası ve SAHA İstanbul, Türkiye İçin Güçlerini Birleştirdi

GSO ile SAHA İstanbul arasında imzalanan, “Gaziantep Savunma Sanayi Geliştirme‘’ İşbirliği…