Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rusya Kalibr seyir füzelerini geliştirdi

Rusya Kalibr seyir füzelerini geliştirdi

0

Rusya, zamana duyarlı saldırılar yapma yeteneklerini geliştirmek için gemi ve denizaltıların fırlatılabilen 3M14 Kalibr seyir füzelerinin hedefleme sistemini geliştirdi.

Kalibr seyir füzeleri Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından fırkateyn, korvet, denizaltı ve bombardıman uçağı gibi bir çok platformda kullanılıyor. Kalibr, Rusya’nın Hazar Denizi ve Akdeniz’den Suriye’yi vurması ile daha çok gündeme gelmişti.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 22 Eylül’deki Moskovsky Komsomolets gazetesine verdiği röportajda Suriye’deki çatışmalar sonucunda başlatılan gelişmeyi açıkladı:

“Hassas silahların kullanımı hakkında konuşursak; örneğin -daha önce- Kalibr seyir füzesine uçuş -için- görev yerleştirmek çok zaman aldı. Ve bugün bir Kalibr uçuş görevi için  yükleme süresi azaldı, çoğul olarak vurguluyorum ve bu hedef atamaları ilerletmek için gereken süreyi azaltmak için bu çalışma devam ediyor.”

Şoygu, bu çalışmaların sonuçlarına dayanarak Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bazı silahların belirli özelliklerini geliştirmek ve iyileştirmek için doğrudan emir verdiğini söyledi. Şoygu, Kalibr seyir füzelerinin Suriye’deki çok sayıda deneyimleri sayesinde ciddi bir şekilde gelişme gösterdiğini ve Suriye iç savaşı boyunca 300 silah sisteminin geliştirildiğini aktardı.

Rusya’nın Suriye’ye yönelik 2016’da yaptığı saldırılarda Kalibr füzeleri binayı tam isabet ile vuramamıştı. Rusya daha sonra yaptığı saldırılarda hedeflerin isabetle vurulduğunu açıklamıştı.

Kalibr seyir füzesi

Hedefine, yer yüzeyinden azami 15 metre kadar irtifada yüksek ses-altı hızda uçarak ulaşan Kalibr füzesi, yönünü atalet seyrüsefer sistemi ve GLONASS küresel konumlama sistemi yardımıyla buluyor. Kalibr’in deniz tabanlı 3M-14/3M-14T 1500 ila 2500km aralığında maksimum menzile sahip.

Ayrıca 2019’un sonuna kadar Kalibr seyir füze sisteminin kara tabanlı versiyonunun gelişimi tamamlanarak seri üretime geçebileceği iddia ediliyor.

Rusya satıhtan satha uzun menzilli Kalibr seyir füzesi geliştirebilir

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İspanya’nın fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör

Indra, İspanya’nın F110 sınıfı fırkateynlerine 150 milyon avro tutarında sensör teda…