Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rusya kıyı konuşlu gemi savar füzeleri su üstü platformlar ile yönlendirecek

Rusya kıyı konuşlu gemi savar füzeleri su üstü platformlar ile yönlendirecek

0

Rusya’nın savaş gemileri kıyıdan ateşlenebilir gemi savar füze sistemlerini denizden kontrol edebilecek. İzvestia gazetesi, yeni yeteneklerin Donanma potansiyelini ve deniz üslerinin ve sahillerin savunmasını radikal bir şekilde artıracağını belirtti.

Ana Donanma komutasına göre, küçük füze gemileri bu yıl Kamçatka yakınlarında kıyı Bal ve Bastion komplekslerine kontrol için özel eğitildi. Gemideki sistemler ve radarlar, kıyı kuvvetlerinin ve filonun keşif konturu ile bağlantılıydı. Gemi radarları yüzey hedeflerini tespit etmiş ve bilgileri kıyı füzelerine gerçek zamanlı olarak iletmiştir. Birkaç saniye içinde fırlatmaya hazır hale sokulmuş olabiliyor.

Yeni teknik savaş gemilerinin yüksek yetkinliklerini doğruladı ve başarılı olarak kabul edildi ve Tüm filolara tanıtıldı. Savunma Bakanlığı kaynaklarına göre, gelecekte küçük füze gemileri sahil kuvvetlerine tedarik edilecek olan Tsirkon hipersonik füzeleri yönlendirecek.

Eski Donanma Komutanı Amiral Valentin Selivanov, küçük füze botlarının rehberliğinde füzelerin savaş yeteneklerini artıracağına inanıyor. “Küçük füze gemileri, düşmana maksimum seviyeye yaklaşacak ve kesintisiz olarak hedef koordinatları komuta merkezine gerçek zamanlı olarak rapor edecek. Böyle bir savaş gemisi iki gün boyunca hedefleri izleyebilir. Komuta merkezi hangi silahların devreye gireceğine karar verecek. savaş gemisine Yüzde yüz isabetle vurduklarında en tehlikeli silahlar olarak kabul edilecektir.” şeklinde belirtti.

Bastion ve Bal sistemleri, modern kıyı savunmasının bel kemiğidir. Bal, deniz üsleri etrafındaki suları kontrol etmek için yakın mesafeli bir silahtır. Bastion, 500 km mesafedeki savaş gemilerini yok edebilme kapasitesine sahip. Kompleksler yeni süpersonik Onix antiship füzelerini kullanabilir şekilde geliştirildi.

Su üstü savaş gemileri ve denizaltılar tarafından taşınacak olan Tsirkon hipersonik füzeleri, düşman için temel tehlike oluşturuyor. Asıl farkı oluşturan hız, onlara uçak gemisi kadar daha yüksek imha yeteneği sağlamakta.

Uzman Dmitry Boltenkov, “Yeni bilgi alışverişi sistemi, savaş gemilerinin ve kıyı füze komplekslerinin gizli özelliklerini artırıyor ve daha iyi etkileşimlerini sağlıyor.” dedi.

“Deniz Kuvvetleri aslında ortak bir bilgi alanı yarattı. Savunma taktiğini güncelledi ve karşılıklı kamuflajı teşvik etti. Kıyı kompleksleri kendi radarlarından ziyade savaş gemilerinden aldığı bilgi ile hareket edecek ve böylece kendilerini açığa çıkarmamış olacak. Düşman kuvvetleri, sırayla, savaş gemilerini yönlendirebilir. Sonuçta, Düşman kuvvetleri, kimsenin çalışmadığına inandığı bir yönden sürpriz bir saldırı ile karşılaşacak “dedi.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Türk Donanması Libya açıklarında tatbikat gerçekleştiriyor

Türk Deniz Kuvvetleri, Libya açıklarında tatbikat gerçekleştireceğini ilan eden NAVTEX böl…