Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Rusya, nükleer denizaltılardan balistik füze denemeleri yaptı

Rusya, nükleer denizaltılardan balistik füze denemeleri yaptı

0
Rusya Savunma Bakanlığı, Arktik Okyanusu ve Barents Denizi’nde bulunan Rus nükleer enerjili denizaltılarından, Sineva deniz konuşlu balistik füzesi ve Bulava füzesini başarıyla fırlatıldığını bildirdi.
Bakanlık, “24 Ağustos’ta savaş eğitim planına uygun olarak, Sineva deniz konuşlu balistik füzesi ve Bulava füzesi başarıyla Tula ve Yuri Dolgoruky stratejik denizaltılarından fırlatıldı.” denildi.  Bakanlık, füzelerin Arktik Okyanusu ve Barents Denizi’ne ateşlendiğini bildirdi.
Bakanlık, “Büyük ölçekli füze savaş başlığı modelleri, uçuş programının tüm döngüsünü tamamladı ve Arkhangelsk bölgesindeki Chizha aralığında ve Kamçatka Yarımadası’ndaki Kura aralığında eğitim hedeflerine başarıyla ulaştı.” açıklamasında bulunuldu. Bakanlık, bu denemelerin balistik füzelerin teknik özelliklerini ve denizaltılardaki tüm füze sistemlerinin performansını doğruladığını belirtti.

RSM-56 Bulava Balistik Füze

NATO kod adı: SS-NX-30 veya SS-N-32

Rus yapımı (SLBM)denizaltından fırlatılan bir balistik füzedir. Rusya Deniz Kuvvetleri’nin yeni Borei sınıfı nükleer denizaltıları için geliştirilmiş olup Rusya’nın nükleer üçlüsünün gelecekteki köşe taşı olması beklenirken, ülkenin en pahalı silah projelerinden de birisidir.

Bulava füzesi, Rusya Deniz Kuvvetleri’nin yeni Borei sınıfı nükleer denizaltıları için geliştirilmiş olup Rusya’nın nükleer üçlüsünün gelecekteki köşe taşı olması ve ülkenin en pahalı silah projesi olması amaçlanıyor. Füze 8 bin kilometre menzile ve 36,8 ton ağırlığa sahip.
Hizmet geçmişi
Hizmet 2011-günümüze
Kullanıcılar Rusya Deniz Kuvvetleri
Üretim tarihi
Tasarımcı Moskova Termal Teknoloji Enstitüsü
Üretici Votkinsk Fabrikası
Üretildiği tarih 2011-günümüze
Özellikler
Ağırlık 36.8 ton
Uzunluk 11.5 m (başlıksız)
Namlu Çapı 2 m

Savaş başlığı 6

Motor Üç kademeli sıvı ve katı yakıt
Harekat menzili 8,000-8,300 km
Azami hızı 20.7 Mach
Kılavuz
sistemi
Ataletsel güdüm, GLONASS, Astro-atalet

Sineva deniz konuşlu balistik füzesi ise 8 bin 300 kilometre menzile ve 40 ton ağırlığa sahip. Füzelerin 4 ile 10 nükleer savaş başlığı taşıma kapasitesi bulunuyor.

Kaynak: TMD

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Portekiz Donanması’nın modernize edilmiş “Super Lynx Mk95” helikopteri ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Portekiz Donanması’nın modernize edilmiş “Super Lynx Mk95” helikopterini…