Anasayfa Haberler Rusya, ”PAK DA” stratejik bombardıman uçağının üretimine başlıyor

Rusya, ”PAK DA” stratejik bombardıman uçağının üretimine başlıyor

0

Rus haber ajansı TASS’a askeri bir fabrikadan verilen bilgiye göre ”Project 80”, ”Courier” olarak da bilinen ”PAK DA” stratejik bombardıman uçağının inşasına başlanıyor.

Kaynağın belirttiğine göre uçağın gövde üretimi United Aircraft Corporation tesislerinde gerçekleştirilecek. Verilen bilgiye göre iş tasarım dokümanlarının geliştirme aşaması tamamlandı ve üretim için parça sevkiyatına başlandı. Başka bir kaynağın bildirdiğine göre ise uçağın kokpiti halihazırda üretim sürecinde. Uçağın montajının 2021 yılında bitmesinin gerektiği de ayrıca belirtildi. Tupolev Tasarım Bürosu ise yorum yapmaktan kaçındı.

Aralık 2019’da Savunma Bakan Yardımcısı Alexey Krivoruchko uçağın taslak projesinin onaylandığını ve Tupolev Tasarım Bürosu’nun çalışma tasarım belgelerinin geliştirilmesine başladığını söylemişti. Krivoruchko Şubat 2020’de yaptığı açıklamada uçak motorunun yer testlerinin bu yıl başlayacağını duyurdu.

Uçak, radar görünürlüğünü azaltan malzemeler ile üretilecek. Platform üzerinden ses altı, mevcut ve gelecekte kullanılacak olan seyir füzeleri ateşlenebilecek. Ayrıca platform en yeni iletişim ve jamming ekipmanlarını barındıracak.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE NEB-84 ve SARB-83 bombalarında harp başlığı ile öne çıkıyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen; Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılma…