Anasayfa Haberler Genel Haberler ABD’den Rusya’ya uyarı: Libya’daki faaliyetleriniz darbeci Hafter’e kesin bir zafer getirmeyecek

ABD’den Rusya’ya uyarı: Libya’daki faaliyetleriniz darbeci Hafter’e kesin bir zafer getirmeyecek

0

ABD, Rusya’nın Libya’ya savaş uçaklarını konuşlandırmasının bölgedeki dengeleri bozmayacağına inanıyor ancak ABD’nin Cuma günü yaptığı açıklamada, Moskova’nın Kuzey Afrika’da nihayetinde stratejik öneme sahip nokta oluşturmasına yardımcı olabileceğine inanıyor.

ABD, darbeci Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LNA) ve Rus milletvekilinin reddetmesine rağmen, LNA kontrolündeki Jufra Hava Üssü’ne 14 adet MiG 29 ve Su-24 savaş uçağı konuşlandırdığını açıkladı. 

ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) İstihbarat Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Tuğgeneral Gregory Hadfield bir grup gazeteciye yaptığı açıklamada, Rus uçaklarının uçuş rotasın açıklayarak uçakların Rusya’dan kalkarak Libya’ya ulaşmadan önce İran ve Suriye’den geçtiğini söyledi.

Hadfield, Libya’ya konuşlandırılan savaş uçaklarının henüz kullanılmadığını ancak Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) merkezi Trablus’u ele geçirme çabalarında bugüne kadar başarısız olan darbeci Halife Hafter LNA’sına yeni bir kabiliyet katabileceğini söyledi.

Ancak Hadfield, Moskova’nın darbeci Hafter’in bölgedeki Rus çıkarlarını sağlaması için kesin bir zafer getirmeyebileceği konusunda da uyardı. Hadfield, “LNA’yı desteklemek ve Hafter’i desteklemek, gerçekten savaşı kazanmak değil, bölgedeki kalıcı yerleşkeleri sağlamakla ilgili.” dedi.

Yetkili, “Rusya Libya’da kalıcı bir pozisyona sahipse ve daha da kötüsü, uzun menzilli füze sistemlerini kullanıyorsa, Avrupa, NATO ve birçok Batı ülkesi için bir oyun değiştirici olacak.” ifadelerini kullandı.

Libya’daki Rus Wagner paralı askerlerine ait konvoy

Malta’da 1,1 Milyar Dolarlık Libya Dinarı’nın Ele Geçirilmesi

Amerika Birleşik Devletleri Malta Hükümeti’nin 26 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamasında, Rus devletine ait bir anonim şirket olan Goznak tarafından basılan ve gayri meşru bir “paralel varlık” tarafından emredilen 1.1 milyar dolarlık sahte Libya Dinarı’nın ele geçirdiğini duyurdu.

Merkezi Trablus’ta bulunan Libya Merkez Bankası, Libya’nın tek meşru merkez bankasıdır. Son yıllarda sahte, Rus baskılı Libya para birimi girişi Libya’nın ekonomik zorluklarını daha da artırdı.

ABD, Libya’nın egemenliğini ve istikrarını zayıflatan ve uluslararası kabul görmüş yaptırım rejimleriyle tutarsız olan faaliyetleri caydırmak için Birleşmiş Milletler ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya kararlı olduğunu belirtiyor.

ABD tarafından yapılan açıklamada, “Bu olay bir kez daha Rusya’nın Libya’daki düşmancıl ve istikrarsızlaştırıcı eylemlerini durdurma gerekliliğini vurgulamaktadır.” dedi.

Rusya’ya bağlı anonim şirket tarafından basılan 1.1 milyar dolarlık Libya Dinarı bölgedeki paralı milislere para aktararak Libya’daki savaşı desteklemeye devam ediyor. Bölgeye Sudanlı milisleri de para karşılığı getiren Birleşik Arap Emirlikleri de Libya’da darbeci Hafter’in bir numaralı destekçilerinden biri olmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

Libya ile Malta arasında mutabakat zaptı imzalandı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Jandarma’ya ait bir S-70 helikopteri acil iniş gerçekleştirdi

8 Temmuz 2020 tarihinde Bingöl’de Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir S-70 t…