Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya, Suriye’ye kuvvet konuşlandırmayı tesis ve su alanlarının devredilmesi şartına bağladı

Rusya, Suriye’ye kuvvet konuşlandırmayı tesis ve su alanlarının devredilmesi şartına bağladı

0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  yayınlanan talimatına göre Savunma Bakanlığı’na, Rusya’nın Suriye’ye hava gücü konuşlandırmasının şarta bağlanmasını istiyor.

Buna göre Rusya, yeni tesis veya su alanlarının Suriye’den Rusya’ya transferi olmaksızın hava gücü konuşlandırması gerçekleştirmeyecek. Putin, bu yönde bir protokol imzalanması için Savunma Bakanlığına talimat verdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye ile Rusya Dışişleri Bakanlığı arasındaki müzakereleri ortaklaşa görüşme talimatı aldı. Eğer bir anlaşmaya varılırsa bakanlığa söz konusu protokolü Rusya adına imzalayarak taslakta küçük değişiklikler yapmasına izin verildi.

Suriye’deki bir Rus askeri konvoyu

2017’de Hmeymim Hava Üssü 49 Yıllığına Kiralandı

Rusya ve Suriye, Hmeymim Hava Üssü’nde Rus hava gücünün konuşlandırılması konusunda 49 yıllık bir anlaşma imzaladılar. Belgeye göre Suriye tarafı, Hmeymim Hava Üssü ve orada bulunan tesisleri Rus tarafına ücretsiz olarak aktarıyor.

Anlaşma 49 yıl boyunca geçerliliğini koruyacak. Taraflardan herhangi biri, diğer tarafı diplomatik kanallar aracılığıyla sözleşmeyi feshetme niyetiyle ilgili olarak bir sonraki dönemin sona ermesinden en az bir yıl önce yazılı olarak bildirmedikçe, sonraki 25 yıllık dönemler için otomatik olarak uzatılır.

Rus askeri polisleri Suriye’de

Rusya’nın Suriye’deki Faaliyetleri

Rusya’nın çeşitli askeri sistemlerini Suriye’de test ettiği Rusya tarafından da onaylanan bir gerçek. Rusya çeşitli sistemleri üzerinde Suriye’de sahada aldığı geri dönüşler ile iyileştirmeler gerçekleştirdi, çeşitli projelerini ise rafa kaldırmaya yönelik adımlar attı.

Rusya’nın Tartus Deniz Üssü dışında Suriye’deki en kritik varlığı Hmeymim Hava Üssüdür. Bu üs Rusya’nın Suriye’deki harekatlarını birincil olarak yönettiği üstür. Rusya’nın Hmeymim’de bulunan askeri varlığı dönemsel olarak değişmektedir. Üs en çok S-400 Hava Savunma Sistemleri (HSS)’ ile gündeme gelmiştir. Hmeymim üssünde dönemsel olarak A-50U Havadan İhbar ve Erken Uyarı uçağı ve Tu-214R İstihbarat Gözlem ve Keşif uçağı bulunmaktadır.

Yine dönemsel olarak sayıları değişmekle birlikte üste Su-35S, Su-34 ve Su-24 savaş uçakları ile Mi-35 ve Mi-8AMTSh helikopterleri bulunuyor. Daha önce test amaçlı Su-57 savaş uçakları da bu üsse konuşlanmıştı.

Üssün savunması için S-400 HSS’nin yanı sıra, Pantsir-S1 HSS, Podlet K1 alçak irtifa radar sistemi Barnaul-T hava savunma komuta kontrol sistemi bulunuyor.

Rusya ayrıca Suriye’de Şii militanları ve Rejim’e bağlı askerleri de Wagner gibi özel askeri şirketler aracılığıyla eğitmeye devam ediyor. Hatta bölgedeki Şii militanları Rusya’nın çıkarları için Libya’ya sevk ettiğine dair ifadeler de yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Rusya, Suriye’ye askeri sevkiyat yapmaya devam ediyor

Suriye Tartus Limanı’nı 49 yıllığına Rusya’ya kiralayacak

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Almanya Federal Meclisi’nden 1 milyar euroluk bütçeye onay

Almanya Federal Meclisi bütçe komitesi roketatar mühimmatı, Boxer zırhlı personel taşıyıcı…