Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Rusya T-14 Armata tankının ihracatı için çalışmalara başladı

Rusya T-14 Armata tankının ihracatı için çalışmalara başladı

0

Rusya’nın yeni T-14 Armata tankının potansiyel alıcı ülkelere ihracatına ilişkin çalışmalara başladı.

Rusya’nın Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Başkanı Dmitry Shugayev,  Sırbistan merkezli Glas javnosti online gazetesine verdiği röportajda, Rusya’nın ihracat için yeni geliştirilen T-14 “Armata” tankının potansiyel ihracatçılara tanıtılmaya başlandığını ifade etti.

Rus Savunma Bakanlığı yetkilisi ise, “Rus üreticiler potansiyel alıcılara hem S-300 hem de S-400 gibi hava savunma sistemlerini ayrıca uçak ve helikopterler gibi platformlarını satmaya hazır.” dedi.

Yetkili ayrıca, MiG-35 savaş uçağını satışa hazırlıyoruz ve en yeni T-14 Armata tankını tanıtıyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov Nisan 2020’de yaptığı açıklamada, Rusya’nın 2021 yılında T-14 Armata tankının ihracatı için yabancı müşterileriyle çalışmaya başlamayı planladığını ve öncesinde de bu bağlamda birkaç talep aldığını söyledi.

Suriye’de Test Edildi

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov yaptığı açıklamada, T-14 tankının Suriye’de test edildiğini açıklamıştı. Tankın Suriye’de saha koşullarında test edildiğini ve bütün ince ayrıntılara dikkat edildiğini de sözlerine eklemişti.

Tankın geliştiricisi ve üreticisi Uravagonzavod CEO’su Alexander Potapov, 3 Şubat’taki röportajında, Armata tanklarının ilk partilerinin 2020’de Rus ordusuna saha denemeleri için tedarik edileceğini söylemişti.

T-14 Armata (Fotoğraf: Rusya Savunma Bakanlığı)

T-14 Armata

Armata platformuna dayanan T-14 tankı, ilk kez 9 Mayıs 2015’te Kızıl Meydan’da Zafer Bayramı geçit töreninde sergilendi.

T-14 Armata insansız bir tarete sahiptir ve ana silahı 2A82, 125 milimetrelik yivsiz tank topudur. İkincil silah, 300 mermi kapasiteli 12.7 mm Kord (6P49) makineli tüfeği ve 1.000 mermi kapasiteli 7.62 mm PKTM (6P7К) makineli tüfeğidir.

T-14’ün üç kişilik mürettebatı dahili bir zırhla korunuyor. Şasi, kule, ön, yanlar ve üst kısım Malachit çift patlayıcı reaktif zırh (ERA) sistemi ile donatılmıştır. Tank ayrıca Afghanit aktif koruma sistemine (APS) sahiptir.

T-14, 1.500 beygirlik dizel motorla çalışmaktadır. Tankın saatte 80-90 kilometre azami hızı (50-56 mil / saat) ve 500 kilometrelik bir menzili vardır.

İlgili Olarak

T-14 Armata Suriye’de test edildi

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜMOSAN zırhlı araçlar ve tanklar için yerli motor çalışmalarını sürdürüyor

TÜMOSAN, Türk Savunma Sanayii ürünü zırhlı araçlarda kullanılacak motorlar için çalışıyor.…