Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri T-14 Armata Suriye’de test edildi

T-14 Armata Suriye’de test edildi

0

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov pazar günü yaptığı açıklamada, T-14 tankının Suriye’de test edildiğini söyledi. Tankın Suriye’de saha koşullarında test edildiğini ve bütün ince ayrıntılara dikkat edildiğini de sözlerine ekledi.

Tankın geliştiricisi ve üreticisi Uravagonzavod CEO’su Alexander Potapov, 3 Şubat’taki röportajında, Armata tanklarının ilk partilerinin 2020’de Rus ordusuna saha denemeleri için tedarik edileceğini söylemişti.

Armata platformuna dayanan T-14 tankı, ilk kez 9 Mayıs 2015’te Kızıl Meydan’da Zafer Bayramı geçit töreninde sergilendi.

T-14 Armata insansız bir tarete sahiptir ve ana silahı 2A82, 125 milimetrelik yivsiz tank topudur. İkincil silah, 300 mermi kapasiteli 12.7 mm Kord (6P49) makineli tüfeği ve 1.000 mermi kapasiteli 7.62 mm PKTM (6P7К) makineli tüfeğidir.

T-14’ün üç kişilik mürettebatı dahili bir zırhla korunuyor. Şasi, kule, ön, yanlar ve üst kısım Malachit çift patlayıcı reaktif zırh (ERA) sistemi ile donatılmıştır. Tank ayrıca Afghanit aktif koruma sistemine (APS) sahiptir.

T-14, 1.500 beygirlik dizel motorla çalışmaktadır. Tankın saatte 80-90 kilometre azami hızı (50-56 mil / saat) ve 500 kilometrelik bir menzili vardır.

Rusya’nın Suriye’deki Faaliyetleri

Rusya’nın çeşitli askeri sistemlerini Suriye’de test ettiği Rusya tarafından da onaylanan bir gerçek. Rusya çeşitli sistemleri üzerinde Suriye’de sahada aldığı geri dönüşler ile iyileştirmeler gerçekleştirdi, çeşitli projelerini ise rafa kaldırmaya yönelik adımlar attı.

2019’da, Rusya tarafından geliştirilen Uran-9 silahlı insansız kara aracının (İKA) Suriye’de test edildiğine dair görüntüler sosyal medyada yayılmaya başladı. Ancak Rusya’nın Suriye’de test ettiği Uran-9 İKA’dan aldığı geri dönüşler oldukça kötü oldu. Bazı kaynaklarca aktarılan bilgiye göre İKA, açıklanan operasyonel menzilinin aksine beklendiği kadar uzağa gidemedi, 30 mm’lik silah sisteminin ateşlenmesinde çeşitli sorunlar yaşadı. Diğer bütün bu sorunların arasında İKA’nın hareket halindeyken atış icra edemediği de iddia edildi.

Uran-9 İKA Suriye’de test edilirken.

Rusya’nın Suriye’deki diğer faaliyetlerine göz atmak için aşağıdaki haberleri inceleyebilirsiniz.

ACV-15’ten sonra şimdi de BMC Vuran Rusya’ya götürüldü

Rusya, S-500’ün Suriye’de test edildiği iddiasını yalanladı

Suriye Tartus Limanı’nı 49 yıllığına Rusya’ya kiralayacak

 

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İsrailli Elbit Systems’ten İsveç Ordusuna 1000 adet yazılım tabanlı telsiz

İsrailli Elbit Systems, İsveç’e 1000 adet E-LynX yazılım tabanlı telsiz teslim edece…