Anasayfa Haberler Genel Haberler Rusya’dan ”karmaşık elektronik savaş ortamında” S-300 HSS ile tatbikat

Rusya’dan ”karmaşık elektronik savaş ortamında” S-300 HSS ile tatbikat

0

Rusya Merkez Askeri Bölgesi basın bürosunun bildirisine göre, Rus S-300PS hava savunma sistemleri Tacikistan’daki tatbikatlar sırasında kavramsal bir düşmanın tek ve çoklu hava hedefleri tarafından yapılan bir saldırıyı püskürttü.

Bölgenin hava savunması için Lyaur uygulama sahasındaki tatbikatlar sırasında tanımlanamayan hava unsurlarının yaklaştığı tespit edildi. Basın bürosunun yaptığı açıklamada, karmaşık elektronik savaş ortamında hava savunma taburunun ekipleri farklı yüksekliklerde ve hızda varsayımsal düşmanın tek ve çoklu hedefleri engellendi.

Açıklamada, hava savunma kabiliyetlerinin kontrolünün, Kamaz şasisine dayanan R-149AKSh komuta ve personel aracı kullanılarak uygulandığı belirtildi.

“Tatbikatlar sırasında personel, S-300PS sistemlerinin mühimmatının yeniden yüklenmesi için gereken süre içinde prosedürleri uygularken, güvenlik ve savunma birimleri de düşman düşmanın keşif gruplarını püskürtme becerilerini geliştirdi.” 

Ekim 2019’da Tacikistan’da konuşlanan Rus birlikleri ile birlikte S-300PS hava savunma sistemi geldi. Sistemler, Rusya’nın Tacikistan’daki 201. Askeri Üssü’nde hava tehditlerine karşı korumak ve Orta Asya kolektif güvenlik bölgesinin hava savunmasını sağlamak için konuşlandırıldı.

Tabur; komuta merkezi, lançerler, bir radar istasyonu, güdüm sistemleri ve destek araçları dahil olmak üzere yaklaşık 30 askeri donanımdan oluşmaktadır.

Tacikistan’da bulunan 201. Askeri Üs, Rusya’nın sınırları dışındaki en büyük askeri tesisidir. Askeri üssün silahlanması T-72 tankları, BTR-82A zırhlı personel taşıyıcıları, Grad çok namlulu roketatar sistemleri, Gvozdika ve Akatsiya topçu sistemlerini içeriyor.

Ekim 2012’de imzalanan bir anlaşma uyarınca Rusya’nın Tacikistan’daki askeri üssü 2042’ye kadar kalacak.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

İsmail Demir’den “elektromanyetik bomba” açıklaması

Roketsan’ın Lalahan Tesisleri’nde basın mensuplarıyla bir araya gelen T.C. Cumhurbaş…